Топ-4 запитань про оскарження в закупівлях

Майже в кожного замовника, який працює із закупівлями, виникає безліч запитань, коли він вперше отримує скаргу від учасника: “Чи маємо ми щось підвантажувати в систему?”, “Скільки нам чекати і коли вже можна буде продовжити закупівлю?”, тощо. 

Процес оскарження закупівель регулюється ст.18 ЗУ “Про публічні закупівлі”, але деякі технічні нюанси все ж потребують додаткового пояснення. Тож, давайте розглянемо основні запитання, які можуть виникнути у замовників після отримання скарги.  

Учасник подав скаргу на нашу закупівлю. Що робити?

По-перше, зберігати спокій. Те, що учасник вирішив скаржитись до Антимонопольного комітету України (далі — АМКУ), не означає, що трапилось щось страшне. Кожен постачальник дійсно має право на оскарження. Ось він своїм правом і скористався.

По-друге, навіть, якщо АМКУ стане на сторону постачальника, зазвичай, у замовника завжди є можливість виправити ситуацію, виконавши рішення АМКУ. В такому випадку, жодних штрафів не буде. 

Тож на початку, замовник просто чекає, чи прийме АМКУ скаргу до розгляду і далі виконує ті дії, які зазначає АМКУ в своєму рішенні.   

Але, на цьому етапі (після подання скарги) у замовників все ж таки є певні можливості:

  • якщо скарга подана під час періоду подання пропозицій на умови тендерної документації — у разі, якщо ви згодні із скаргою постачальника, ви можете усунути порушення. Зокрема, внести зміни до закупівлі, не чекаючи рішення АМКУ. Після внесення змін протягом 1 робочого дня необхідно повідомити про це орган оскарження через систему;
  • ви можете додати пояснення по суті скарги через систему. Для цього зайдіть в розділ “Скарги”, натисніть на кнопку “Додати документи” та завантажте відповідний файл.

Як довго чекати розгляду скарги?

Строки розгляду скарги регламентуються ЗУ “Про публічні закупівлі”. Спочатку АМКУ у строк, що не перевищує трьох робочих днів, розміщує в системі рішення про прийняття скарги до розгляду або обґрунтоване рішення про залишення скарги без розгляду.

Далі, саме строк розгляду скарги АМКУ становить 10 робочих днів (з дати прийняття скарги до розгляду). Цей строк може бути аргументовано продовжено органом оскарження до 20 робочих днів.

Після того, як рішення прийнято, протягом одного робочого дня орган оскарження в системі публікує резолютивну частину рішення. Тобто основну інформацію, що необхідно буде зробити замовнику після публікації повного тексту рішення. Документ з повним описом рішення АМКУ оприлюднюється максимум протягом трьох робочих днів з дня прийняття рішення. Тобто, в середньому, розгляд скарги займає приблизно три тижні.  

Ми зробили все, що було зазначено в рішенні АМКУ, але закупівля не розблокувалася, в чому може бути причина?

Після виконання рішення замовник має обов’язково повідомити про це АМКУ через електронну систему закупівель. Для цього в розділі “Скарги” є кнопка “Надіслати відповідь АМКУ”.  У разі, якщо ви не виконаєте цю дію, закупівля не перейде на етап аукціону (якщо скаргу було подано на етапі подання пропозицій або прекваліфікації), або ви не зможете оприлюднити укладений договір (якщо скаргу було подано вже на етапі розгляду пропозицій).

Чи можна скасувати закупівлю та розпочати нову, якщо на нас подали скаргу?

В ч.17 ст.18 Закону зазначено, що замовнику забороняється вчиняти будь-які дії та приймати будь-які рішення щодо процедури закупівлі, у тому числі приймати рішення про відміну тендеру. Тому, в жодному випадку, ми не рекомендуємо цього робити.

У разі, якщо вам терміново потрібен товар (або робота/послуга), Закон дозволяє:

  • провести переговорну закупівлю в обсязі, що не перевищує 20% від очікуваної вартості тендера, що оскаржується — у випадку, якщо сума цієї термінової закупівлі дорівнює або перевищує 200 тис. грн. Але можливість скористатися переговорною процедурою є лише тоді, коли оскарження відбулося після аукціону;
  • укласти прямий договір в обсязі, що не перевищує 20% від очікуваної вартості тендера, що оскаржується, та оприлюднити звіт — у випадку, якщо сума договору буде менше ніж 200 тис. грн.

Після укладення договору за основною закупівлею, його обсяг необхідно буде зменшити на цей відсоток, на який було опубліковано переговорну процедуру або звіт.

Катерина Клочкова, фахівчиня  відділу розвитку державних закупівель майданчика Zakupki.Prom

 

Сподобалась стаття?
Приєднуйтесь, щоб отримувати добірки новин про закупівлі, тендери та аукціони раз на місяць!

Неправильний email. Спробуйте, будь ласка, ще раз Виникла помилка. Спробуйте, будь ласка, пізніше

Залишилось тільки підтвердити email %email% — лист із підтвердженням вже чекає у вашій скринці :)

Коментарі закриті для цієї сторінки.

Календар заходів

Грудень 2022
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
28
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1