9 запитань щодо закупівлі природного газу

Зараз багато замовників стикнулися зі складнощами при закупівлі природного газу. У цьому матеріалі ми спробуємо розглянути ситуацію з різних боків, наведемо деякі факти та опишемо ризики. Проте приймати фінальне рішення замовники мають самостійно. 

Цієї осені ціни на газ почали дуже стрімко зростати і працювати далі по поточним договорам стало практично неможливо. Постачальники почали розривати договори. З проведенням нових закупівель також виникли складнощі.

По-перше, зависока ціна — 30-60 грн за кубометр.

По-друге, після розрахунку очікуваної вартості і оголошення закупівлі ціна швидко змінювалася і в закупівлю просто ніхто не приходив. Щоб якось врегулювати це питання Кабінет Міністрів підписав Меморандум. В ньому ТОВ “Газопостачальна компанія “Нафтогаз Трейдинг” визначено організацією, що буде до кінця 2022 року постачати бюджетним установам газ по спеціальному тарифу — 16 554,00 грн (16,5 грн) за 1 тис. кубометрів. Як же діяти замовнику?

Якщо є чинний договір, його необхідно розірвати та підписати новий вже з “Нафтогаз Трейдинг”?

Ні. Почати потрібно с того, що, по суті, Меморандум не має юридичної сили. Зміни до ЗУ “Про публічні закупівлі” не вносилися і на законодавчому рівні процес виконання договорів по газу залишився таким самим. Якщо у вас є чинний договір, то розірвати його можна за згодою сторін, рішенням суду чи у зв’язку з іншими обставинами, які передбачені договором або законом. Отже, якщо ваш постачальник готовий продовжувати виконувати зобов’язання на поточних умовах — розривати договір непотрібно.

Якщо зараз проходить конкурента закупівля для відбору постачальника, її потрібно скасувати і підписати договір з “Нафтогаз Трейдинг”?

Нагадаємо, що причини для скасування перелічені в законі:

  • відсутність подальшої потреби;
  • неможливість усунення порушень;
  • скорочення видатків

Як бачимо, відповідно до законодавства немає підстав для скасування. Але є один нюанс. Один із принципів закупівель — це максимальна економія. 11 жовтня цього року  Кабмін для виконання Меморандуму прийняв Розпорядження № 1234-р. Ним було попередньо погоджено проєкт договору з “Нафтогаз Трейдинг”, в якому і зазначено тариф 16,5 грн. Давайте розглянемо два можливі варіанти.

Ваша закупівля була оголошена після публікації Розпорядження, а її очікувана вартість розрахована за більшим тарифом, ніж 16,5 грн. Якщо закупівлю не скасувати, то в цілому ви будете діяти в рамках закону. Адже у вас є методика визначення очікуваної вартості, а в самому законі немає відповідної причини для скасування. Але будьте готові аргументувати свою позицію на твой випадок, якщо виникнуть запитання щодо дотримання принципу максимальної економії.

Закупівля була оголошена до публікації Розпорядження. Якщо ви визначили очікувану вартість відповідно до вашої або примірної методики — ви нічого не порушили. Тариф в 16,5 на той момент ще не був відомий. Та й підстав для скасування закупівлі, які б відповідали закону, немає.

Як зараз закупити газ?

Існує декілька варіантів. Але скоріше за все ви буде укладати договір з “Нафтогаз Трейдинг”. Тому спочатку ми розглянемо саме цей варіант. Ви можете укласти договір шляхом переговорної процедури, якщо сума дорівнює чи перевищує пороги (200 тисяч для звичайних замовників, 1 млн – для монополістів) або через прямий договір – якщо не перевищує. В конкурентних закупівлях газу “Нафтогаз Трейдинг” зараз участі не прийматиме. На їхньому сайті ви можете знайти перелік всіх необхідних шаблонів документів та порядок дій.

Окремо варто зупинитися на проєкті договору. Він був попередньо погоджений Кабміном і має одну цікаву особливість – термін дії до 31 грудня 2022 року. Тобто його вартість буде включати в себе фінансування за 2 бюджетні роки (кінець 2021 і весь 2022).

Між “Нафтогаз Трейдинг” та Казначейством була проведена зустріч, на якій останні висловили готовність реєструвати такі договору. Але як же в цьому випадку правильно визначити очікувану вартість? Давайте розберемо на прикладах.

Нехай в результаті розірвання договору з попереднім постачальником у вас є 80 тис. грн на 2021 рік. Ці кошти можна вважати зекономленими. А відповідно до роз’яснення Мінекономіки “Щодо планування закупівель” вид закупівлі на зекономлені кошти визначається відповідно до суми цих самих коштів. Тож, 80 тис. грн — це прямий договір (якщо посилатися на ч. 7 ст. 3 ЗУ “Про публічні закупівлі”).

Проте не забувайте, що роз’яснення Мінекономіки носять рекомендаційний характер. Якщо за 2022 рік буде 190 тис. грн, то це також прямий договір. Загалом за два роки виходить 270 тис. грн. Але сума за кожен бюджетний рік не перевищує 200 тис. грн, тому можна укласти 1 прямий договір на 270 тисяч. Тільки в протоколі і в примітках до плану та закупівлі детально розпишіть, з  чого складається ця сума. Тобто очікувана вартість і, відповідно, вид закупівлі  визначається по кожному року окремо.

Якщо до кінця 2021 року і на весь 2022 обидві вартості дорівнюють сумі порогів або перевищують її, то тут, відповідно, має бути переговорна процедура. А от якщо до кінця поточного року сума менша за пороги, а на 2022 рік більша – радимо письмово звернутися до “Нафтогаз Трейдинг” з проханням укласти два окремі договори (один прямий до кінця 2021, інший по переговорній процедурі на 2022).

Скоріше за все вони вам відмовлять. Але у вас буде підтвердження того, що ви намагалися провести дві окремі закупівлі. І вже після цього ви маєте можливість проводити одну переговорну процедуру на загальну суму. 

Як бачите, цей варіант не складний, але він має певні ризики. Для закупівлі за прямим договором вони полягають у тому, що вам потрібно буде посилатися на ч. 7 ст. 3 ЗУ “Про публічні закупівлі” (для аргументації не проводити спрощену закупівлю).

В даній ситуації найбільше підходить обгрунтування “існує нагальна потреба у здійсненні закупівлі у зв’язку із виникненням об’єктивних обставин, що унеможливлюють дотримання замовниками строків для проведення спрощеної закупівлі”.

Але в протоколі дуже детально опишіть, чому по нагальній потребі ви будете укладати договір майже на півтора року. Якщо в загальних рисах і дуже стисло, то обґрунтувати потрібно приблизно так: “Договір з попереднім постачальником було розірвано у зв’язку зі стрімким підвищенням ціни (вкажіть на скільки відсотків змінилося). Часу на проведення спрощеної закупівлі немає, оскільки опалювальний сезон вже розпочато. Розпорядженням Кабміну від 11 жовтня 2021 р. № 1234-р визначено, що “Нафтогаз Трейдинг” може укладати договори з бюджетними установами та організаціями  на постачання природного газу.  “Нафтогаз Трейдинг” має власний проєкт договору, який був попередньо погоджений Кабміном. Його умови передбачають термін до 31.12.2022 року. У зв’язку з цим прийнято рішення укласти один договір на 2021-2022 бюджетні роки”. І тут також було б добре письмово звернутися до “Нафтогаз Трейдинг” з проханням укласти два різні договори (окремо на 2021 та 2022 роки).

А от з переговорною процедурою все наразі складніше. Як і ст. 3, яка дозволяє замість спрощеної закупівлі укласти прямий договір за нагальною потребою, ст. 40 по цій же причині дозволяє провести переговорну процедуру замість відкритих торгів.

Тільки є одна важлива відмінність: в ст. 40 є уточнення, що нагальною вважається потреба, яка  виникла у зв’язку з  особливими економічними чи соціальними обставинами, які пов’язані з негайною ліквідацією наслідків надзвичайних ситуацій, що унеможливлюють дотримання замовником строків для проведення тендера.

Тобто, якщо коротко — для проведення переговорної процедури повинна бути надзвичайна ситуація (далі — НС). Є ПРОТОКОЛ ЗАСІДАННЯ ДСНС № 15/09-21,  в якому ситуацію з газом прирівнюють до НС державного чи регіонального рівня (в залежності від області).

Але також є Порядок класифікації надзвичайних ситуацій за їх рівнями. І в цьому Порядку сказано, що рішення щодо рівня НС приймається ДСНС з урахуванням експертного висновку, який готується на доручення Кабміну. Цей експертний висновок є підставою для здійснення інших заходів щодо реагування на НС відповідно  до законодавства.

Тобто, без висновку не можна здійснювати заходи для ліквідації наслідків НС. Цього висновку на момент написання матеріалу немає. Вищенаведений документ є протоколом засідання, який не прирівнюється до експертного висновку. І, відповідно, не дає право на ліквідацію наслідків НС. А переговорна процедура проводиться для ліквідації наслідків.

Але якщо навіть привірняти протокол до висновку, то в ньому сказано, що НС склалася у зв’язку з відсутністю постачання газу на  осінньо-зимовий період (в однині) 2021-2022 років. 

В свою чергу, договір з “Нафтогаз Трейдинг” розрахований до 31 грудня 2022 року. Осінь 2022 — це вже осінньо-зимовий період 2022-2023 років. Тобто, якщо і проводити переговорну процедуру для ліквідації надзвичайної ситуації, то термін договіру має бути по весну 2022 року. А це суперечить проєкту договору з “Нафтогаз Трейдинг і підписувати, скоріше за все, доведеться до 31 грудня 2022 року. 

Якщо ви будете йти шляхом проведення переговорної процедури по нагальній потребі, тут також можете звернутися до “Нафтогаз Трейдинг” з письмовим запитом щодо можливості укладання договору з терміном до весни 2022 року. І, за необхідності, ви зможете підтвердити, що намагалися діяти відповідно до інформації в Протоколі.

Як бачите, з переговорною процедурою і прямим договором все не дуже однозначно. Враховуючи складність ситуації навряд чи перевіряючі органи будуть сприймати вищевказані ризики як порушення. Але ми хочемо навести й інші способи проведення такої закупівлі, щоб у вас була повна картина і ви могли прийняти зважене рішення.

Якщо вартість менша за пороги

Варіант № 1:  провести спрощену закупівлю за ринковими цінами

Як зазначено на початку, Меморандум не має юридичної сили, а зміни у законодавство не вносилися. Отже цілком логічно провести закупівлю за ринковими цінами, якщо у вас є відповідна сума коштів. Але одним із принципів закупівлі є максимальна економія, а ціна “Нафтогаз Трейдинг” набагато нижча за ринкову. Тож існує ризик, що вас можуть звинуватити у службовій недбалості за завищення очікуваної вартості.

Варіант № 2: провести спрощену закупівлю за ціною “Нафтогаз Трейдинг”

Як вже було сказано, ринкова ціна знаходиться в межах 30-60 грн за кубометр. Проте хочемо навести деякі цікаві приклади закупівель за жовтень місяць:

Як бачите, окрім “Нафтогаз Трейдинг” є й інші постачальники, які готові запропонувати аналогічну ціну. Звичайно таких не багато, але вони є. Тому можна спробувати оголосити спрощену закупівлю з приблизним тарифом 16,5.

Скоріше за все така закупівля двічі не відбудеться через недостатню кількість учасників і тоді ви зможете укласти прямий договір з  “Нафтогаз Трейдинг”. Але пам’ятайте, що тут є важлива умова, а саме: “предмет закупівлі, його технічні та якісні характеристики, вимоги до учасника не повинні відрізнятися від тих, що були визначені замовником в оголошенні про спрощену закупівлю”.

Якщо ви приймете рішення обрати цей варіант – будьте готові аргументувати низьку очікувану вартість вашої закупівлі перед контролюючими органами (у випадку перевірки). Нагадаємо, що ви вправі визначати очікувану вартість за власною затвердженою методикою. В тому числі це може відбуватися шляхом аналізу цін у закупівлях інших замовників. 

Якщо вартість дорівнює чи перевищує пороги

По суті, вищевказані варіанти можна застосувати і тут. Тільки замість спрощеної потрібно проводити відкриті торги. Але в другому варіанті не забувайте, що у відкритих торгах від учасника вимагається підтвердження відсутності підстав для відхилення по ст.17. Отже, під час здійснення переговорної процедури з “Нафтогаз Трейдинг” (коли відкриті торги двічі не відбулися) від них також необхідно вимагати аналогічну інформацію.

І розглянемо ще один варіант для проведення закупівлі, який можливо використати за наявності нещодавно розірваного з вини учасника договору із залишком не менше 250 тис. грн. Для невідкладного забезпечення потреб ви можете укласти договір з будь-яким постачальником на 20% від остаточної суми розірваного договору.

Використовуйте переговорну процедуру, якщо 20% дорівнюють чи перевищують 200 тис. грн (1 млн для монополістів) або закупівлю без використання електронної системи — якщо не перевищують. Паралельно потрібно проводити відкриті торги (по аналогії з варіантом 1 або 2). При такому варіанті договір з “Нафтогаз Трейдинг” можна буде укласти тільки після того, як відкриті торги двічі не відбудуться.  

Як на майданчику опублікувати річний план, якщо закупівля буде на 2021-2022 роки?

В електронному полі “Річний план закупівлі на” ви ставите 2021 рік. А в примітках вже більш детально вказуєте інформацію. Наприклад так:

Як укласти прямий договір або провести переговорну процедуру з “Нафтогаз Україна”?

Ви можете знайти цю інформацію на сайті “Нафтогаз Україна”  за посиланням. У файлі “Алгоритм дій” описаний порядок для переговорної процедури. Якщо ж ви укладаєте договір без використання електронної системи, то крок 3 та 4 просто пропустіть. У цьому ж файлі на першій сторінці є контакти кураторів по областях, до яких ви можете звертатися (краще письмово).

Що робити, якщо Казначейство не приймає договір на два роки або їх не влаштовує текст/умови договору з “Нафтогаз Трейдинг”?

Цей проєкт договору був узгоджений Кабінетом Міністрів. Також між “Нафтогаз Трейдинг” та Казначейством була зустріч, на якій останні висловили готовність реєструвати такі договори. Для цього замовнику потрібно буде правильно заповнити календарний план (завантажити також можна на сайті “Нафтогаз Трейдинг”), який потрібно буде додати до вашого договору для реєстрації в Казначействі.

У випадку, якщо Казначейство відмовляє у реєстрації договору, вам необхідно звернутися до куратора по вашій області (контакти вказані вище).

Чи можна звернутися до “Нафтогаз Трейдинг” з проханням внести зміни у текст проєкту договору?

Оскільки проєкт договору погоджений Кабінетом Міністрів, внести зміни у нього буде достатньо проблематично. Проте ви можете надіслати відповідні звернення до “Нафтогаз Трейдинг”. 

Хто може укладати договори з “Нафтогаз Трейдинг” по тарифу 16,5 грн?

На сьогоднішній день —  це тільки бюджетні установи та організації. Відповідно до Бюджетного кодексу, є розпорядники та одержувачі бюджетних коштів. Одержувачі не мають статусу бюджетної установи:

В свою чергу “Нафтогаз Трейдинг” поки що може укласти договір тільки з бюджетною установою:

Проте 23 жовтня цього року Кабінет Міністрів прийняв Розпорядження № 1295-р, яким було розширено перелік організацій. Тепер “Нафтогаз Трейдинг” зможе укладати договори з закладами охорони здоров’я державної власності (казенні підприємства та/або державні установи тощо) та закладами охорони здоров’я комунальної власності (комунальні некомерційні підприємства та/або комунальні установи, та/або спільні комунальні підприємства тощо). Проєкт договору ще не оновлювали, але це має відбутися вже найближчим часом. Слідкуйте за новинами на сайті “Нафтогаз Трейдинг”.

Чи можна розірвати договір з “Нафтогаз Трейдинг”?

Можна, але в такому випадку ви втратите право в подальшому закуповувати газ за тарифом 16,5 грн:

Сподобалась стаття?
Приєднуйтесь, щоб отримувати добірки новин про закупівлі, тендери та аукціони раз на місяць!

Неправильний email. Спробуйте, будь ласка, ще раз Виникла помилка. Спробуйте, будь ласка, пізніше

Залишилось тільки підтвердити email %email% — лист із підтвердженням вже чекає у вашій скринці :)

Коментарі (0)

Календар заходів

Грудень 2022
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
28
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1