Чи можна оцифрувати благодійність?

Ми вибрали для вас найцікавіше із інтерв’ю Наталії Ковальової, керівниці майданчика Zakupki.Prom.ua з Тамарою Олександровою та Євгенією Руденькою, експертками благодійної організації «100% життя». Вони розповіли про цифрові інструменти, що використовуються у доброчинній сфері та чим відрізняються закупівлі благодійної організації від закупівель комерційної компанії. 

Чи можна оцифрувати благодійність_zakupki.prom.ua

Наталія Ковальова: Розкажіть про вашу організацію та проєкти, які ви реалізовуєте в Україні.

Тамара Олександрова: Ми працюємо на ринку України з 2001 року. За ці роки ми стали дуже потужною і сильною неурядовою організацією. Протягом минулого року ми інвестували більше 700 млн грн у здоров’я і життя українців. Близько 300 тис. клієнтів отримали допомогу та консультації і серед них 96 тис. люди, які живуть з діагнозом ВІЛ. Головна мета більшості наших проєктів подолання ВІЛ-інфекції та туберкульозу. Один з таких проєктів тестування населення України, щоб кожен знав про свій стан здоров’я і в будь-який момент міг отримати безкоштовно тест на ВІЛ і консультацію у потрібного лікаря. Крім того, ми вводимо багато цифрових рішень, щоб показати нашим донорам, клієнтам та партнерам, що ми готові працювати ефективніше та прозоріше.

[custom-lid content=”Ми зрозуміли, що нам необхідно швидко впроваджувати нові інновації, тому що за нами наші пацієнти, для яких дуже важливо вчасно отримати ліки, діагностику, консультування. ” /]

Наталія Ковальова: А яким чином впровадження цифрових технологій відбувається у благодійній організації?

Тамара Олександрова: Ми впровадили новітні технології на всіх рівнях прийняття рішень. З минулого року наші загальні збори відбуваються за допомогою мобільного додатку. Кожен член організації, а їх понад 520 осіб, може реагувати на прийняття рішення, ознайомитись з внесенням змін до статуту організації та запропонованої стратегії. Це витрачання коштів в майбутньому принесе багато користі. Ми економимо на логістиці і на організації масштабних зустрічей, де необхідно було б цю велику кількість людей зібрати в одному місці. Цей мобільний додаток допомагає всім учасникам знаходитись в одному інформаційному полі і вчасно приймати рішення. 

Також ми розробили мобільні додатки для пацієнтів, які дозволяють вносити дані щодо прийняття ліків, назначати зустрічі з лікарями чи проходження деяких додаткових діагностик.

Наталія Ковальова: Тамаро, ви багато говорили про інновації, вони були запропоновані вам донором, чи це ваша ініціатива?

Тамара Олександрова: Кожен додаток — ініціатива нашого керівництва. Ми постійно йдемо вперед, щоб покращити ефективність реалізації проєктів та прозорість витрачання коштів. 

Наталія Ковальова: Тамаро, а після впровадження яких цифрових технологій ви можете впевнено сказати, що вже ви такими як раніше не будете?

Тамара Олександрова: Хотіла презентувати один з мобільних додатків, який ми розробили. Це тест, який дозволяє оцінити ризик отримання ВІЛ-інфекції і в кінці програма запропонує один з пунктів здачі безкоштовного анонімного тестування, щоб дізнатися про статус здоров’я. Додаток завантажили більш ніж 650 тис. осіб  по всьому світу, і він перекладений на грузинську, російську, казахську, англійську, румунську мови.

Наталія Ковальова: Тож правильно я розумію, що цією розробкою саме вашої благодійної організації користуються по всьому світу?

Тамара Олександрова: Так, це вперше у світі, ти можеш пройти тест і побачити, де є в тебе ризики отримання ВІЛ-інфекцій. Також хочу розказати про один проєкт, після якого більшість з нас скаже, що життя вже не буде таким, як раніше. Це електронна система охорони здоров’я E-health, створена разом з Міністерством охорони здоров’я (МОЗ) та Національною службою здоров’я. На сьогоднішній день більш ніж 30 млн українців користуються цим сервісом і отримують безкоштовні консультації, вакцинацію для себе та родини. І другий етап — отримання ліків за програмою доступні ліки так само через систему E-health. На сьогоднішній день це понад 17 мільйонів електронних рецептів.

Наталія Ковальова: Це дуже крута ініціатива для всіх українців. А яким чином карантин та криза вплинули на роботу вашої організації?

Тамара Олександрова: Ми зрозуміли, що нам необхідно швидко впроваджувати нові інновації, тому що за нами наші пацієнти, для яких дуже важливо вчасно отримати ліки, діагностику, консультування. Разом з партнерськими організаціями ми надіслали більш ніж півтори тисячі посилок. Ми надавали допомогу у консультуванні онлайн і назначали візити лікарям по необхідності для того, щоб уникнути контактування з іншими хворими, оскільки люди, які хворі на ВІЛ, мають знижену імунну систему.

Євгенія Руденька: Дійсно ми  організували ініціативу по доставці ліків додому пацієнту через Укрпошту. Це абсолютно не вживана практика, тому що є певні заборони на державному рівні, але коли мова йде про життя пацієнта, то заборони не можуть діяти. Коли всі країни пішли на локдаун, ми стикнулися з тим, що Індія виробила препарати, а доставити їх в Україну просто немає можливості. І це таблетки, які мають прийматися кожного дня, не можна переривати лікування. Ми дуже активно працювали із закупівельними агенціями, ПРООН, Юнісеф, ми були змушені піти на те, щоб доставка коштувала в 4 рази дорожче. Це було важливе рішення для того, щоб не допустити переривання лікування для пацієнтів і доставити ліки вчасно.

Наталія Ковальова: Наразі кооперація важлива, як ніколи. Євгенія, а чим взагалі відрізняються закупівлі благодійної організації від закупівель комерційної бізнесу?

Євгенія Руденька: По-перше, благодійна організація витрачає не свої гроші, а донорів. Мова про гроші платників податків з інших країн іі тих, хто просто  пожертвував кошти. Тому наші процедури більше схожі не на комерційні закупівлі, а на державні. Ми керуємся певними процедурами, які регламентують якість товарів. Кожен долар, який дає донор, ми відзвітовуємо. У нас немає можливості купувати погані товари, які ми там потім викинемо. 

[custom-lid content=” На мою думку, технічне завдання — це 90% успіху закупівлі. Краще витратити два-три тижні на написання його якісно, обдзвонити всіх постачальників, виписати специфікацію досконально і тільки потім оголошувати торги.” /]

Наталія Ковальова: Я правильно розумію, що для вашої організації вартість товару не є визначальною, в першу чергу ви дивитися на якість?

Євгенія Руденька: Так, в більшості випадків ми не купуватимемо дешево неякісний товар.

Наталія Ковальова: Євгенія, а як ви описуєте саме якісні критерії до конкретних товарів?

Євгенія Руденька: На мою думку, технічне завдання — це 90% успіху закупівлі. Краще витратити два-три тижні на написання його якісно, обдзвонити всіх постачальників,  виписати специфікацію досконально і  тільки потім оголошувати торги. Коли ми робимо специфікацію, ми в більшості випадків, керуємося європейськими директивами. На що ми звертаємо увагу? На постачальника і виробника. Якщо техніка виробляється на заводі, який має сертифікацію ISO, то ми розуміємо, що цей завод подбав про якість свого товару. Так само ДСТУ, ми вивчаємо, яким вимогам техніка має відповідати і вписуємо їх у технічне завдання.

Тамара Олександрова: Є ще один критерій — співпраця без ПДВ. Тому нашим учасникам необхідно бути уважнішими в оголошеннях, іноді ми зазначаємо, що співпраця можлива лише без ПДВ. У деяких випадках ми посилаємось на постанову Кабміну, де можна отримати довідку з МОЗу, що співпраця відбувається у рамках проєктів глобального фонду. Учасники, що є платниками податку, на підставі цієї довідки зможуть пояснювати у податковій чому не було здійснено перерахувань ПДВ.

Євгенія Руденька: Це абсолютно легальний шлях звільнитися від ПДВ. І, доречі, за ініціативи Тамари і інших закупівельників ми створили інструкцію щодо звільнення від ПДВ, яку прикладаємо до наших тендерів і постачальники одразу можуть побачити, як це зробити.

Тамара Олександрова: Таким чином ми хочемо розширити пул учасників, щоб кожен з них мав рівні можливості позмагатися за співпрацю з нами.

Наталія Ковальова: Розкажіть, як ви працюєте зі стратегічними постачальниками? 

Євгенія Руденька: Це має бути фінансово стабільна компанія, яка здатна іти нам на поступки в якійсь моменти. Ми можемо заключати з ними рамкові угоди на рівні  центрального офісу. Тобто можемо співпрацювати довго — 2-3 роки. Наприклад, по конкурсу відібрали, нам сподобалось і на такий самий об’єм зробили пряму закупівлю від цього постачальника. На легше і йому краще. Ми дуже тримаємося за гарні організації і коли потрібно йти їм назустріч — ми робимо це. 

 

 

Сподобалась стаття?
Приєднуйтесь, щоб отримувати добірки новин про закупівлі, тендери та аукціони раз на місяць!

Неправильний email. Спробуйте, будь ласка, ще раз Виникла помилка. Спробуйте, будь ласка, пізніше

Залишилось тільки підтвердити email %email% — лист із підтвердженням вже чекає у вашій скринці :)

Коментарі (0)

Календар заходів

Лютий 2023
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
1
2
3
4
5