Локалізація як новий інструмент в публічних закупівлях

Від 14 липня 2022 року змінами до ЗУ “Про публічні закупівлі” (далі — закон) введено поняття “локалізація виробництва”. Що зміниться для замовників системи Prozorro? 

Під локалізацією в публічних закупівлях мається на увазі, що деякі види товарів, які купують замовники, повинні мати українську складову. Наприклад, якщо ви купуєте трактор, він повинен хоча б частково бути виготовлений з українських деталей.

Нововведення стосуються товарів, що визначені підпунктом 2 пункту 6.1 закону. Саме їх необхідно купувати вказавши інформацію про ступінь локалізації виробництва. Мова йде про товари машинобудування: трансформатори, автобуси, двигуни тощо. 

Ступінь локалізації виробництва це показник місцевої складової у питомій вазі вартості сировини, матеріалів, вузлів, агрегатів, деталей, складових частин і комплектуючих виробів, робіт, послуг та інших складових вітчизняного виробництва у собівартості товару, що є предметом закупівлі. 

Нові правила запроваджено законодавцем задля сталого розвитку й модернізації вітчизняної промисловості, відповідно й розвитку економіки країни. Зміни стосуються всіх замовників у розумінні закону, які публікуватимуть закупівлі вартістю більше 200 тис. грн. 

Починаючи з 2022 року і строком на 10 років замовники здійснюватимуть закупівлі  визначених товарів виключно, за умови забезпечення визначеного ступеня локалізації виробництва. А саме:

  • у 2022 році – 10 %;
  • у 2023 році – 15 %;
  • у 2024 році – 20 %;
  • у 2025 році – 25 %;
  • у 2026 році – 30 %;
  • у 2027 році – 35 %;
  • з 2028 року до дня завершення 10-річного строку дії цього пункту – 40 %.

*підпункт 1 пункту 6.1 закону

Алгоритм роботи із закупівлями

Згідно закону розраховувати та вказувати ступінь локалізації буде виробник товару. Як це відбуватиметься на майданчику ви можете переглянути за посиланням.

Зміни у роботі державних замовників торкнуться лише перевірки учасників. Відтепер замовники на етапі кваліфікації повинні перевірити чи є товар, який пропонує учасник, у переліку локалізованих.

Якщо ж у переліку така інформація відсутня або не відповідає необхідному рівню локалізації, то придбати товар замовник не зможе. Для уникнення непорозумінь під час кваліфікації, радимо завчасно прописати вимоги щодо ступення локалізації в тендерній документації.

Водночас згідно п. 13 Постанові № 861 від 02.08.2022 року учасник, з яким укладено договір про закупівлю, одночасно з передачею товару надає замовнику підготовлену виробником товару фактичну калькуляцію собівартості товару. Замовник оприлюднює її в електронній системі закупівель разом із звітом про виконання договору.

Підтверджувати ступінь локалізації непотрібно, якщо одночасно виконуються дві умови: 

  • вартість товару дорівнює або перевищує суми, зазначені в Угоді про державні закупівлі (посилання на додаток до Угоди із зазначенням вартісних меж); 
  • країною походження яких є країни, з якими укладено угоди про вільну торгівлю, а також країни, які є учасниками Угоди про державні закупівлі, до якої Україна приєдналася відповідно до Закону України “Про приєднання України до Угоди про державні закупівлі.

Реєстр локалізації

Мінекономіки формує та веде перелік товарів, що є предметом закупівлі, з підтвердженим ступенем локалізації виробництва, який оприлюднюється на його офіційному веб-сайті.

Водночас, такий реєстр товарів є на нашому майданчику. Щоб його відкрити, у вкладці “Послуги та аналітика” натисніть “Реєстр товарів з локалізацією”. Саме на цій сторінці замовник і перевірятиме наявність ступеня локалізації предмета закупівлі.

Також переглянути більше інформації про порядок підтвердження ступеня локалізації виробництва товару та здійснення моніторингу дотримання нових вимог законодавства ви можете в Постанові № 861 від 02.08.2022 року.

Сподобалась стаття?
Приєднуйтесь, щоб отримувати добірки новин про закупівлі, тендери та аукціони раз на місяць!

Неправильний email. Спробуйте, будь ласка, ще раз Виникла помилка. Спробуйте, будь ласка, пізніше

Залишилось тільки підтвердити email %email% — лист із підтвердженням вже чекає у вашій скринці :)

Коментарі закриті для цієї сторінки.

Календар заходів

Грудень 2022
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
28
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1