Особливості подання пропозиції до закупівлі з життєвим циклом

З 30 квітня 2021 року у замовників з’являється можливість оголошувати закупівлі з урахуванням життєвого циклу. 

Оцінка пропозицій за вартістю життєвого циклу — це можливість оцінити предмет закупівлі не лише за ціною, а і за сукупними витратами протягом встановленого періоду користування.

Бувають випадки, коли на товар з найнижчою вартістю витрачається багато фінансових ресурсів для установки, обслуговування, переробки, утилізації, тощо. І водночас є предмет закупівлі із більш високою ціною, який у процесі експлуатації вимагатиме суттєво менших витрат. Тож пропозиція з найнижчою ціною не завжди є найбільш економічно вигідною. Зрозуміти це допомагає саме розрахунок вартості життєвого циклу.

Ціну життєвого циклу рахує постачальник відповідно до формул, що мають бути прописані в тендерній документації. В електронних полях учасник просто вказує вартість, яка вийшла при розрахунку.

Загальна вартість пропозиції (тобто цінова пропозиція за предмет закупівлі та вартість інших складових життєвого циклу) може бути вищою за очікувану вартість закупівлі. При цьому цінова пропозиція не може перевищувати очікувану вартість. Саме на суму цінової пропозиції учасника за результатом аукціону і має бути укладений договір.

Вартість життєвого циклу на суму договору не впливають. Життєвий цикл необхідний лише для оцінки пропозицій.

Замовник може використовувати життєвий цикл у наступних типах закупівлі:

 • відкриті торги
 • відкриті торги з публікацією англійською мовою
 • спрощені торги із застосуванням електронної системи закупівель (оборонні закупівлі)

Приклад визначення переможця за вартістю життєвого циклу

Давайте розглянемо конкретний приклад, щоб було зрозуміліше. 

Припустимо замовник оголосив закупівлю автобусів. При звичайній закупівлі перемогу отримує товар з найнижчою вартістю, який при цьому відповідає вимогам замовника. При використанні життєвого циклу замовник може додати до оцінки: витрати на паливо та орієнтовну вартість ремонту. 

Постачальник “Перший”  вказує, що вартість товару 20 000 000 грн, при цьому вказує що витрати на паливо за рік складуть 2 000 000 грн, а вартість ремонту – 500 000 грн. 

Постачальник “Другий” вказує що вартість товару 21 000 000 грн, витрати на паливо – 1 200 000 грн, а вартість ремонту – 250 000 грн.

При застосуванні варіанту оцінки пропозиції за найнижчою ціною, перемагає “Перший”, але при застосуванні оцінки пропозиції за життєвим циклом перемогу отримає “Другий”.  

Тобто, при застосуванні життєвого циклу на розгляд замовнику першим буде потрапляти пропозиція з найменшою вартістю життєвого циклу, а не ціновою пропозицією. 

Як подати пропозицію до закупівлі з життєвим циклом

Загальна логіка подання пропозиції у закупівлю з життєвим циклом така сама, як і у звичайну закупівлю. Більш детально про це ви можете почитати у цій інструкції. Але є певні моменти, які ми далі розглянемо. 

При публікації закупівлі з життєвим циклом замовник може вказати необхідність додати документ у відповідному критерії в розділі “Документи відповідності критеріям”. Наприклад:

Детальніше про заповнення розділу “Документи відповідності критеріям” можна дізнатися у цій інструкції.

Замовник може і не вимагати документ. У цьому випадку поля з цінами витрат життєвого циклу будуть відображатися поряд з ціною пропозиції. Наприклад:

Важливо: під час подання пропозиції, вам необхідно заповнити всі поля з витратами. Цифри які необхідно вписати, ви розраховуєте самостійно, відповідно до формул, що зазначені в тендерній документації. 

Після подання пропозиції ви побачите опис ціни пропозиції з урахуванням вартості витрат по життєвому циклу. Саме з загальною ціною ви будете ранжуватись під час аукціону. 

Аукціон має свої відмінності: незважаючи на загальну вартість своєї пропозиції,  постачальник може змінювати лише цінову пропозицію. Вартість витрат життєвого циклу під час аукціону змінити неможливо.

Під час аукціону ви можете бачити наступні терміни:

 • зважена вартість – це загальна вартість пропозиції (ціна товару плюс вартість ЖЦ).
 • вартість придбання – це цінова пропозиція постачальника. 
 • інші витрати – це вартість всіх витрат по життєвому циклу. 

Так як аукціон відбувається за ціною плюс витрати життєвого циклу, то постачальник у конкурентів бачить лише її. 

А ось так виглядають результати аукціону:

Повний опис ціни постачальник побачить лише після аукціону. На кваліфікації це виглядає ось так:

Також необхідно пам’ятати, що договір із замовником підписується на суму цінової пропозиції. Вартість життєвого циклу не впливає на суму договору.  

Ось і все. Бажаємо успішної участі у закупівлях на майданчику Zakupki.Prom.

Сподобалась стаття?
Приєднуйтесь, щоб отримувати добірки новин про закупівлі, тендери та аукціони раз на місяць!

Неправильний email. Спробуйте, будь ласка, ще раз Виникла помилка. Спробуйте, будь ласка, пізніше

Залишилось тільки підтвердити email %email% — лист із підтвердженням вже чекає у вашій скринці :)

Коментарі (3)

 • Татьяна
  11 Травня 2021, 09:19

  может мне кажется, но это еще один способ коррупции! “свой” поставщик указывает минимальные затраты на обслуживание и т.д. и выигрывает тендер по большей цене!? недобросовестные участники думаю тоже будут пользоваться этой лазейкой!

  Відповісти
 • Денис
  11 Травня 2021, 10:52

  Нащо це робити? ВЖЦ – якось в’яжеться з бухобліком? Чи є відповідальність у Учасника за заниження ВЖЦ? А ДКСУ вже повідомили на яку саме циферку потрібно дивитись у звіті про проведення процедури для реєстрації бюджетних зобов’язань? Як учасник може підтвердити що ВЖЦ актуальна? Як Замовник може визначити що ВЖЦ реальна? Де взяти ОФІЦІЙНУ методику визначення ВЖЦ?

  Відповісти
  • Мисев Евгений
   14 Травня 2021, 17:35

   Ви можете ознайомитись з Наказом Мінекономіки від 28.09.2020 № 1894. Цим Наказом затверджена примірна методика визначення вартості життєвого циклу, проте замовники можуть розробити власну методику.

   Відповісти

Календар заходів

Лютий 2023
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
1
2
3
4
5