Переговорна процедура на підставі двічі відмінених відкритих торгів: основи успішної закупівлі

Державні замовники застосовують переговорну процедуру, як виняток за наявності підстав згідно ч. 2. ст. 40 ЗУ “Про публічні закупівлі” (далі Закон).

Однією із найчастіших підстав є двічі відмінені процедури відкритих торгів, у тому числі частково (за лотом), через відсутність достатньої кількості тендерних пропозицій. При цьому предмет закупівлі, його технічні та якісні характеристики, а також вимоги до учасника закупівлі не повинні відрізнятися від вимог, що були визначені замовником у тендерній документації.

Проаналізувавши запитання замовників щодо даної процедури, розповідаємо, як правильно проводити закупівлю.

Обґрунтування застосування переговорної процедури

Відповідно до ст. 40 Закону після проведення переговорів з учасником замовник приймає рішення про намір укласти договір та протягом одного дня після ухвалення рішення публікує в системі повідомлення.

На відміну від попередньої редакції Закону після 26 червня 2021 року дане повідомлення повинно містити обґрунтування застосування переговорної процедури. Тобто експертні, нормативні, технічні та інші документи, що підтверджують наявність умов застосування переговорної процедури.

Відсутність обґрунтування є порушенням та може призвести до перевірки контролюючими органами.

З приводу публікації процедури варто пам’ятати, що після внесення інформації в електронні поля система автоматично формує повідомлення про намір укласти договір. Тож можливості дозавантажити документи чи поля в це повідомлення замовник не має. 

Наразі щоб виконати норму Закону замовнику потрібно формувати повідомлення про намір укласти договір відповідно до вимог ч. 6 ст. 40 Закону та завантажувати при публікації процедури. При цьому в закупівлі буде два повідомлення: сформоване системою та завантажене замовником. Водночас замовник може завантажувати документи про обґрунтування на етапі публікації закупівлі чи підтвердження переможця.

Обґрунтуванням проведення переговорної процедури на основі п. 1 ч. 2. ст. 40 Закону можуть бути звіти про результати проведення відкритих торгів у зв’язку з відсутністю достатньої кількості учасників. Де предметом закупівлі були ті самі товари, роботи і послуги, що й в переговорній процедурі.  

Застосування ст. 17 Закону в переговорній процедурі

Згідно ч. 3 ст. 40 Закону при проведенні переговорної процедури після двічі відмінених відкритих торгів замовник вимагає від постачальника підтвердження відсутності підстав для відмови йому в участі відповідно до ч. 1 ст. 17. Як бачимо, ч. 2 ст. 17 в даній процедурі не застосовується. 

Оскільки переговорна процедура передбачає публікацію інформації про закупівлю лише замовником, постачальник надає всі документи поза системою у визначений замовником спосіб. Замовник, в свою чергу, перевіряє документи на етапі проведення переговорів.

Застосування ст. 16 Закону в переговорній процедурі

У замовника немає обов’язку вимагати від учасників переговорної процедури надання документально підтвердженої інформації про відповідність кваліфікаційним критеріям. Однак під час запрошення на переговори замовник може вимагати документи щодо спроможності учасника виконати роботи, надати послуги, поставити товар, наприклад, в частині наявності техніки, обладнання, працівників, досвіду, фінансової спроможності тощо.

Проте процедури оголошені на підставі п. 1 ч. 2 ст. 40 Закону є винятком. Тобто, якщо було двічі відмінено процедуру відкритих торгів, у тому числі частково (за лотом), через відсутність достатньої кількості тендерних пропозицій учасник зобов’язаний надати документи про відповідність кваліфікаційним критеріям ст. 16. Оскільки, як було зазначено вище, вимоги до учасника переговорної процедури не повинні відрізнятися від тих, що були у відмінених відкритих торгах. 

Скільки постачальників можуть стати учасниками переговорів?

Закон не встановлює обмежень щодо кількості учасників, які можуть бути запрошені на переговори. Замовник може надіслати запрошення як учасникам відмінених відкритих торгів (якщо такі були), так і іншим постачальникам. Під час переговорів учасник (учасники) надає інформацію чи документи, які вимагались замовником.  

Чи може очікувана вартість переговорної процедури відрізняється від вартості відкритих торгів?

Очікувана вартість переговорної процедури та відмінених відкритих торгів може відрізнятись. Також при проведенні процедури можуть змінюватись кількісні характеристики предмета закупівлі, строки поставки, виконання робіт, надання послуг. Про це також міститься інформація в листі-роз’ясненні Мінекономіки 3304-04/60124-06 від 03.10.2020 року.

Скільки часу є для проведення переговорної процедури після двох відмін відкритих торгів?

Часовий інтервал між двома скасованими відкритими торгами та переговорною процедурою Законом не визначений. Тому замовник самостійно приймає рішення щодо термінів публікації процедури. 

В переговорній процедурі розірвано договір. Оголошувати відкриті торги чи повторну переговорну процедуру?

Якщо при проведенні переговорної процедури виникає потреба розірвати договір, необхідно оголошувати відкриті торги, оскільки підстава для проведення переговорної процедури вже відсутня. Можливості повторного проведення переговорної процедури на підставі п. 1 ч. 2 ст. 40 Закону не передбачено.

Що робити, якщо замовник не встигає укласти договір з переможцем в строк, визначений законодавством?

За Законом замовник має право укласти договір про закупівлю за результатами застосування переговорної процедури закупівлі у строк 35 днів, але не раніше ніж через 10 днів (20 днів, але не раніше ніж через п’ять днів у разі застосування переговорної процедури закупівлі з підстав, визначених п. 3 ч. 2 ст. 40, а також у разі закупівлі:

  • нафти
  • нафтопродуктів сирих
  • електричної енергії
  • послуг з її передання та розподілу
  • централізованого постачання теплової енергії
  • централізованого постачання гарячої води
  • послуг з централізованого опалення
  • телекомунікаційних послуг, у тому числі з трансляції радіо- та телесигналів
  • послуг з централізованого водопостачання та/або водовідведення та послуг з перевезення залізничним транспортом загального користування)

з дня оприлюднення в електронній системі закупівель повідомлення про намір укласти договір про закупівлю.

Водночас п. 5 ч. 8 ст. 40 Закону визначені підстави для відміни переговорної процедури, серед яких несвоєчасне підписання договору. Тобто, якщо замовник не підписав договір у визначений законом строк, його обов’язок скасувати переговорну процедуру.

Також важливо пам’ятати, що переговорна процедура може бути відмінена замовником частково (за лотом).

Отож якщо у вас двічі не відбулись відкриті торги через відсутність мінімум двох тендерних пропозицій, ви відповідно до Закону можете провести переговорну процедуру. Проведення такої закупівлі, як і всіх інших вимагає дотримання вимог ст. 5 Закону, а саме принципів здійснення публічних закупівель та недискримінації учасників. 

Ріта Кучер, фахівчиня відділу розвитку державних закупівель майданчика Zakupki.PromРіта Кучер, фахівчиня відділу розвитку державних закупівель майданчика Zakupki.Prom

Сподобалась стаття?
Приєднуйтесь, щоб отримувати добірки новин про закупівлі, тендери та аукціони раз на місяць!

Неправильний email. Спробуйте, будь ласка, ще раз Виникла помилка. Спробуйте, будь ласка, пізніше

Залишилось тільки підтвердити email %email% — лист із підтвердженням вже чекає у вашій скринці :)

Коментарі закриті для цієї сторінки.

Календар заходів

Грудень 2022
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
28
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1