Перевірка постачальника: що про нього знати, щоб нічим не ризикувати?

На що потрібно звернути увагу перед початком співпраці з постачальником як державним, так і комерційним замовникам, щоб не ризикувати грошима, часом та репутацією? 

Невиконані зобов’язання та порушення умов договорів із партнерами, зупинка виробництва чи операційної діяльності, втрата грошей та репутації, подальші суди і вирішення інших створених проблем. Це не нічне жахіття підприємця, а всього-на-всього наслідки співпраці з ненадійним постачальником. Розпізнати такого – не надто складно, та лише за умови розуміння, на що звернути увагу до початку будь-якої взаємодії.

Перелік акцентів для перевірки потенційного постачальника підготував Ігор Курочка, керівник відділу навчання компанії YouControl. 

Три “стовпи” перевірки постачальника 

Є декілька основних моментів, на яких варто зупинитися як державним, так і комерційним замовникам. До речі, держзамовники у разі виявлення саме цих фактів можуть відмовити учаснику торгів у співпраці. 

Перший – статус юридичної особи. У єдиному державному реєстрі можна побачити, чи не перебуває потенційний постачальник у стані припинення, ліквідації; на сайті ВГСУ можна звірити інформацію про початок процедури банкрутства. Або ж побачити зведений аналіз з усіх цих джерел у системі YouControl. Якщо такі факти підтвердились, звичайно, ні про яке виконання зобов’язань з його боку не може бути й мови. 

Другий – наявність боргів зі сплати податків і зборів. І за законом, і за простою логікою зрозуміло, що підприємець, який вчасно не розраховується навіть із потужним держорганом, навряд чи буде надійним постачальником. 

Третій – причетність до правопорушень, про які йде мова у Законі України “Про захист економічної конкуренції”. Якщо постачальник був помічений у “вчиненні антиконкурентних узгоджених дій, що стосуються спотворення результатів торгів” (простіше – в корупції та шахрайстві) – що ще потрібно для повноти його портрету?

Перевірка постачальника у комерційних закупівлях 

Окрім трьох перших факторів перевірки, у комерційних замовників є більше можливостей “для маневру” при виборі постачальника. Вони не обмежені жорстким Законом і можуть на власний розсуд відмовити будь-кому у співпраці до підписання договору. А причин для прийняття такого рішення є чимало. Тому звертайте увагу на інформацію, яка може на це вказати:

 •     зовсім “свіжа” реєстрація підприємства – наприклад, кілька місяців;
 •     місце реєстрації – зони проведення ООС чи Крим, тобто гіпотетична можливість того, що такі постачальники не будуть поспішати працювати за законом;
 •     статутний капітал (занадто малий для його галузі чи навіть не внесений до кінця);
 •     дуже велика кількість (десятки чи більше сотні) видів діяльності, якийсь узагальнений вид, наприклад, неспеціалізована оптова торгівля або взагалі його відсутність;
 •     причетність до багатьох судів як відповідач, особливо, якщо справи кримінальні або стосуються шахрайства, невиконання договорів тощо;
 •     відкриті виконавчі провадження;
 •     “стосунки” з податковою – крім наявності боргів, інформація про те, чи не анульована реєстрація платника ПДВ через ненадання декларацій фіскалам;
 •     присутність у національних чи міжнародних санкційних списках;
 •     “офшорна” реєстрація компанії;
 •   підозріла поведінка у держзакупівлях (часті програші та дискваліфікації, часте невиконання зобов’язань тощо);
 •     часті зміни керівників чи власників;
 •     наявність зв’язків із “токсичними” людьми чи компаніями.

Якщо ці чи інші факти не знайшли підтвердження, то можна “копнути глибше”: чи має постачальник ліцензії, якщо його робота їх потребує, яке майно є у його власності (авто чи нерухомість). Так само варто поцікавитися його приналежністю до фінансово-промислових груп чи наявністю торгових марок. Ці пункти підкажуть, чи справді перед вами відомий гравець ринку, а не “фейкова” компанія, яка під неї маскується за допомогою схожої назви.

Якщо постачальник хизується міжнародною торгівлею і, наприклад, імпортом дорогої сировини для своєї продукції, це можна перевірити через дані його зовнішньоекономічної діяльності

І наостанок не зайвою буде перевірка окремих людей, які є представниками постачальника, або ж керівників підприємств та підписантів. Можна поцікавитися, які їхня особиста причетність до якихось підприємств чи ФОПів, чи не знаходяться вони у розшуку або не фігурують у судових справах та чи не є корупціонерами. 

Також варто звернути увагу на їхні зв’язки із певними політичними силами, національними публічними діячами, які в разі чого можуть використати свій “адмінресурс”.


 

Ігор Курочка, керівник відділу навчання компанії YouControl

 

Сподобалась стаття?
Приєднуйтесь, щоб отримувати добірки новин про закупівлі, тендери та аукціони раз на місяць!

Неправильний email. Спробуйте, будь ласка, ще раз Виникла помилка. Спробуйте, будь ласка, пізніше

Залишилось тільки підтвердити email %email% — лист із підтвердженням вже чекає у вашій скринці :)

Коментарі (0)

Календар заходів

Лютий 2023
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
1
2
3
4
5