Підкорюємо нові вершини, або як масштабувати свій бізнес

У цій статті ви дізнаєтеся, що таке масштабування бізнесу, основні методи та способи, як збільшити прибуток компанії. 

Якщо ви читаєте цю статтю, то швидше за все ваша компанія вже досягла певних успіхів на ринку. Але ви хочете рости, розвиватися, підкорювати нові вершини. І це здорово, адже успіх приходить до тих, хто жадає рухатися вперед.

Давайте спочатку визначимося, що мається на увазі під поняттям “масштабування бізнесу”? Існує багато різних підходів до тлумачення цього терміна. Але якщо говорити загалом і по-простому, то масштабування – це розширення бізнесу з метою збільшення прибутку.

Як зрозуміти, що бізнесу пора масштабуватися

Припустимо, ви відкрили в Києві мініферму з вирощування органічної капусти або мікрозелені. Справи йдуть добре, прибуток зростає. Але потім бізнес наче натикається на якусь невидиму перешкоду, і розвиток не йде. Ви відчуваєте: щоб збільшити прибуток, потрібно щось робити.

Відкриття другої мініферми (наприклад, у Львові) стає новою точкою зростання. Проходить деякий час, справи йдуть добре. Загальний прибуток вашого бізнесу збільшився і знову зафіксувався на певному рівні. Що робити далі?

Пошук нових ринків збуту – наступний можливий крок в масштабуванні компанії. Ви можете почати продавати онлайн (через свій сайт) або освоїти такий канал продажів, як державні тендери Prozorro.

Другий фактор, який варто взяти до уваги – це темпи зростання ваших конкурентів. Якщо вони стрімко зростають, то можливо і вам варто також масштабуватися, щоб не залишитися за бортом.

Що потрібно, щоб масштабування бізнесу стало можливим

В першу чергу у власника бізнесу має бути стратегічне бачення – яким курсом пливти далі і в яку гавань прагнути потрапити.

Стратегічне бачення не з’являється на порожньому місці – це такий собі мікс віри, переконання і усвідомлення ролі своєї компанії і що вона дає суспільству.

На основі цього бачення власник компанії формує стратегію і операційні завдання.

Важливо також розуміти, що для масштабування знадобляться ресурси, а саме:

 • гроші;
 • люди;
 • час;
 • компетенції, експертність.

У амбітного підприємця завжди наполеонівські плани щодо масштабування, але потрібно чітко усвідомлювати, чи вистачить зараз на це ресурсів.

Основні методи масштабування бізнесу

 1. розширити асортимент
 2. відкрити нові філії (в інших містах або в іншій країні)
 3. почати продавати онлайн, якщо раніше продавали офлайн (і навпаки)
 4. вийти на нові ринки збуту. Наприклад, раніше продавали тільки населенню, а тепер і державі
 5. створити франчайзингову мережу
 6. освоїти нові ніші ринку. Наприклад, раніше продавали туристичне спорядження, а тепер ще й організовуєте турпоходи
 7. випустити нову продуктову лінійку

Масштабування бізнесу за допомогою виходу на нові ринки збуту

Нові ринки збуту для бізнесу – це як ковток свіжого повітря. Зберіться з командою в затишній обстановці і проведіть “мозковий штурм”. Поставте собі за мету знайти нові, неосвоєні раніше канали продажів.

Може це запитання здасться вам несподіваним, але чи пробували ви продавати державі? Адже це найбільший ринок збуту. А ще держава купує все, що тільки можна уявити.

Державні закупівлі проходять через торговельні майданчики. Ви можете зайти на будь-який майданчик, який є офіційним учасником Prozorro, і подивитися список тендерів.

Наприклад, зайдіть на Zakupki.Prom.ua, прокрутіть трохи нижче і в рядку пошуку наберіть товар, який ви продаєте. Велика ймовірність того, що ви побачите цілий перелік тендерів. Все це – ваші потенційні контракти та прибуток.

Існують навіть кейси, коли компанії, навчившись продавати через тендери, повністю сфокусувалися на цьому ринку збуту.

До речі, продавати товари через тендери можна не тільки державі, але й іншим компаніям. На майданчику Zakupki.Prom.ua є комерційні тендери з безкоштовною участю. Таким чином, при мінімальному ризику можна спробувати для себе новий канал продажів і оцінити його потенціал.

Prozorro Market – ще один ринок збуту, про який знають не всі постачальники. Це електронний каталог, який працює за принципом інтернет-магазину, тільки для державних замовників. Розміщення товарів в ньому безкоштовно, постачальник сплачує тільки комісію за фактом продажу.

Якщо хочете дізнатися більше про Prozorro Market, подивіться запис ось цього вебінару:

Масштабування бізнесу через відкриття філій

Один з найбільш очевидних і зрозумілих способів масштабування для роздрібного бізнесу – це збільшення точок продажів.

При розвитку філіальної мережі важливо робити це послідовно і співвідносити темпи зростання, прибуток і зростаючі загальні витрати компанії. В іншому випадку можна зіткнутися з ситуацією, коли масштабування призводить до зростання не прибутку, а витрат.

Масштабування бізнесу за допомогою франчайзингу

В цьому випадку під вашим брендом працюють інші компанії (які не належать вам). Такий спосіб масштабування має сенс, якщо ваша торгова марка є впізнаваною і має цінність як в очах споживачів, так і потенційних франчайзі (ваших партнерів по франшизі).

Масштабування бізнесу за допомогою поліпшення системи продажів

У деяких випадках для збільшення прибутку не обов’язково відкривати нові філії, розширювати виробництво або освоювати нові канали продажів. Досить провести аудит продажів в компанії, щоб виявити слабкі, “вузькі місця” і поліпшити їх. Перевага такого підходу в низьких витратах.

Якщо ви хочете поліпшити систему продажів, візьміть до уваги наступні ідеї:

 • підвищити мотивацію працівників;
 • придумати спеціальні пропозиції для окремих категорій ваших покупців;
 • поліпшити систему знижок;
 • збільшити середній чек;
 • мотивувати повторні звернення до вашої компанії.

Збільшення асортименту

Ще один спосіб масштабувати бізнес – розширити асортимент товарів, послуг або запустити нову продуктову лінійку. При цьому варто взяти до уваги:

 • поточну ситуацію на ринку;
 • можливі ризики;
 • конкурентів;
 • наявні ресурси.

Висновки

У цій статті ви дізналися, що таке масштабування, що для цього потрібно і які є способи вийти на новий рівень прибутковості. Аналізуйте, вибирайте той, що підходить у вашій ситуації. Бажаємо успіхів!

Сподобалась стаття?
Приєднуйтесь, щоб отримувати добірки новин про закупівлі, тендери та аукціони раз на місяць!

Неправильний email. Спробуйте, будь ласка, ще раз Виникла помилка. Спробуйте, будь ласка, пізніше

Залишилось тільки підтвердити email %email% — лист із підтвердженням вже чекає у вашій скринці :)

Коментарі (0)

Календар заходів

Січень 2022
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6