Проти ProZorro: найчастіші порушення в системі

Оксана ФерчукПриклади найбільш поширених в ProZorro зловживань і поради, як з ними боротися. Колонка керівника торгівельного майданчика Zakupki.Prom.ua Оксани Ферчук для Економічної правди.


1 квітня виповнюється два роки з моменту, коли система державних закупівель ProZorro стала обов’язковою для використання.

За цей час майже 12 тис. компаній і приватних підприємців подали понад 73 тис. скарг і вимог на адресу державних установ. Експерти торгівельного майданчика Zakupki.Prom.ua зібрали приклади найбільш поширених у ProZorro зловживань і підготували поради, як з ними боротися. 

Частка проблемних тендерів не така вже й велика – 6% від 730 тис. Якщо ж говорити про суму цих закупівель, то вона вражає: більше 256 млрд грн, а це вже 27% від загальної цифри – 925 млрд грн.

Тобто мова йде про ризик неефективного використання бюджетних коштів саме в дорогих тендерах. Тому боротьба за справедливість і оскарження дискримінаційних умов закупівлі або несправедливих рішень організаторів тендерів має велике значення.

Які ж зловживання найбільш поширені в ProZorro, і як з ними боротися?

Неправомірна дискваліфікація

Якщо держустанова бажає зробити переможцем торгів певного постачальника, вона дискваліфікує всіх інших учасників торгів незалежно від запропонованої ними ціни. У гонитві за власною вигодою вона може вивести з гри навіть десяток компаній з більш вигідними пропозиціями.

Звичайно, дискваліфікація буває виправдана: учасники не надали вчасно всі необхідні документи або не виконали інші умови закупівлі. Однак трапляються ситуації, коли об’єктивних причин немає.

Що робити?

 • Оскаржити рішення замовника. Скарги на неправомірні рішення можна подавати тільки через майданчики, які є учасниками ProZorro. Скарги мають бути оформлені відповідно до встановлених вимог, а запорукою успіху є чітка аргументація позиції постачальника, чиї права були порушені. Всього з 6,4 тис. скарг на рішення 32% були задоволені.
 • Надавати порушенню розголосу. Здіймати галас в ЗМІ, соціальних мережах, писати відгуки на моніторинговому порталі DoZorro. Активістам вдається відновлювати справедливість в 40% торгів з виявленими порушеннями.
 • Сформувати імідж компанії-борця. Якщо не миритися з будь-якими проявами несправедливості в закупівлях, вас почнуть боятися. Є постачальники, вступати в конфлікт з якими замовники не ризикують. Вони знають, що ті будуть боротися за правду до останнього.

Умови під постачальника і “труднощі перекладу”

Трапляється, що в торгах однією з умов участі є наявність у постачальника специфічного документа – сертифікату або протоколу випробування товару. На його отримання потрібен місяць, а торги – через два тижні.

За дивним збігом обставин у одного з учасників цей документ є і він підготований до оголошення торгів. Звичайно, створюється враження, що умови писалися під цього конкретного постачальника.

⇒ Вплив та контроль закупівель: огляд інструментів та рекомендації з використання

Також в умовах торгів бувають розмиті формулювання, нерозуміння яких постачальником може стати причиною його дискваліфікації.

Наприклад, якщо в умовах є пункт “Надати документ, що підтверджує якість товару”, це може означати і документ від виробника, і сертифікат незалежного органу. В такому випадку тільки замовник знає, який документ вважатиметься правильним, а який буде забракований.

Що робити?

 • Звернутися до замовника з вимогою змінити умови, які обмежують рівну участь постачальників в торгах. За час роботи ProZorro таких вимог було подано 18 тис. Половина з них була задоволена.

⇒ Корисно знати: Як відбувається оскарження закупівель

 • Оскаржити умови закупівлі. Система ProZorro не може змусити кожного організатора закупівлі поводитися чесно, але вона дає постачальникам дієвий інструмент для відновлення справедливості. З майже 2,6 тис. скарг на умови закупівлі третина була задоволена.
 • Написати відгук на DoZorro. Активісти моніторингового порталу допомагають постачальникам виправляти дискримінаційні умови тендерів. Для цього вони від імені громадських організацій звертаються до організаторів закупівель, пишуть листи вищим і контролюючим органам.

Вам буде цікаво: 

⇒ Як залишити відгук на закупівлю: покрокова інструкція для постачальника

⇒ Як держзамовнику скористатися системою відгуків на закупівлі: покрокова інструкція

 • Уважно читати умови закупівлі. Учаснику варто скрупульозно вивчити всі вимоги. Якщо він сумнівається в тому, що потрібно надати, необхідно до аукціону вимагати від замовника внести зміни до документації. Це дозволить виключити неоднозначне тлумачення умов і можна буде підготувати документи в точності до вказівок замовника.

Гра в хованки

Замовник може оголосити торги так, щоб їх не знайшли “чужі” постачальники і не подали свої пропозиції. Учасники шукають тендери різними способами – за допомогою фільтрів, ключових слів, CPV-категорій(класифікація товарів і послуг), з підписки, налаштованої за певними критеріями.

Однак якщо допустити граматичні помилки в назві предмета закупівлі, зробити назву занадто складною і незрозумілою або розмістити тендер в неправильній категорії, закупівлю буде дуже складно знайти без прямого посилання на неї. Саме це пряме посилання і отримує “свій” постачальник.

⇒ Читайте також: Визначення предмету закупівлі

Що робити?

 • Проводити пошук закупівель різними шляхами. Використовувати різні фільтри, шукати закупівлі вручну по конкретному замовнику, застосовувати алгоритми пошуку на майданчиках-учасниках системи і на основному сайті ProZorro.
 • Використовувати систему ризик-індикаторів DoZorro. Індикатори сигналізують про тендери з підвищеним ризиком неефективності проведення процедури або обмеження конкуренції. Аналізуючи підозрілі тендери, легше виявити недобросовісних замовників.

Крім перерахованих методів боротьби зі зловживаннями, є поради, які загалом допоможуть успішно брати участь у держзакупівлях.

Перше – якомога раніше знайдіть цікавий тендер, щоб до закінчення періоду прийому пропозицій у ньому ще залишалось багато часу. Тоді ви встигнете задати питання організатору закупівлі, отримати відповіді, ініціювати внесення змін до умов або оскаржити дискримінаційні умови.

Максимально швидко знаходити тендери допомагають правильно налаштована підписка і вміле використання різних пошукових фільтрів

Друге – регулярно аналізуйте закупівлі, схожі на ті, що вас цікавлять. Особливу увагу звертайте на інші тендери цікавого вам організатора і на закупівлі, де регулярно беруть участь ваші конкуренти. Головне – вивчати, кого і за що відхилили, щоб не повторювати помилки.

Вам допоможуть аналітичні інструменти системи ProZorro і доступні на майданчиках вивантаження таблиць з даними.

Сподобалась стаття?
Приєднуйтесь, щоб отримувати добірки новин про закупівлі, тендери та аукціони раз на місяць!

Неправильний email. Спробуйте, будь ласка, ще раз Виникла помилка. Спробуйте, будь ласка, пізніше

Залишилось тільки підтвердити email %email% — лист із підтвердженням вже чекає у вашій скринці :)

Коментарі (2)

 • Як фізичній особі отримати електронний цифровий підпис (ЕЦП)? - Zakupki.education
  30 Березня 2018, 16:12

  […] ◊Проти ProZorro: найчастіші порушення в системі  […]

  Відповісти
 • Каміла
  03 Грудня 2019, 10:52

  Доброго дня! Допоможіть у вирішенні такого питання: Підприємством подало свою тендерну пропозицію для участі в тендері, предметом якого є 44160000-9 Магістралі, трубопроводи…. (Рукава напірні), за результатами тендеру наше підприємство було дискваліфіковано у звязку з тим, що Учасником надано пропозицію, яка не містить сертифікату відповідності або декларації про відповідність, зокрема на запропонований товар п. 2 «Рукав для води », 5 «Рукав бензорізний », що не відповідає умовам п. 1 додатку 1 тендерної документації». Нашим підпримством було подано декларацію про відповідність,але вказано загальну назву продукції без поділу за діаметром розмірами рукава і т.д. Підскажіть будь-ласка чи правомірно в даному випадку за такою ознакою дискваліфікувати підприємство. Як зазначено в ДСТУ 17050-1:2006 що декларацію на відповідність надають на партію товару одного типу або споріднену продукцію. Буду дуже вдячна за допомогу.

  Відповісти