Роз’яснення щодо закупівель в період війни

Роз’яснення щодо закупівель в період війни від Ярослави Дубрової, експертки з публічних закупівель, юристки.

Оборонні та публічні закупівлі товарів, робіт і послуг здійснюються без застосування процедур закупівель та спрощених закупівель, визначених Законами України “Про публічні закупівлі” та “Про оборонні закупівлі”. Постанова КМУ від 28.02.2022 № 169.

1. Закупівлі для забезпечення потреб сектору безпеки і оборони, а також інших товарів, робіт і послуг для гарантованого забезпечення потреб безпеки і оборони України здійснюють державні замовники у сфері оборони. Ці замовники визначають перелік та обсяги таких закупівель. Такими замовниками є:

 • Міністерство з питань стратегічних галузей промисловості головним органом у сфері планування оборонних закупівель;
 • Міністерство оборони головним органом у сфері здійснення оборонних закупівель;
 • Міністерство внутрішніх справ,
 • Міністерство розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства,
 • Міністерство оборони,
 • Міністерство юстиції,
 • Державна служба з надзвичайних ситуацій,
 • Служба безпеки,
 • Служба зовнішньої розвідки,
 • Державне космічне агентство,
 • Адміністрація Державної прикордонної служби,
 • Адміністрація Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації,
 • Головне управління розвідки Міністерства оборони,
 • Управління державної охорони,
 • Національне антикорупційне бюро,
 • Національна гвардія,
 • Національна поліція,
 • Державна спеціальна служба транспорту,
 • Державне бюро розслідувань,
 • Державна судова адміністрація,
 • Міністерство з питань стратегічних галузей промисловості державними замовниками у сфері оборони (Постанова КМУ від 03.03.2021 № 363).

Якщо вас немає у зазначеному вище переліку, то закупівлі для потреб оборони ви не проводите. Н-д, в переліку є АДПСУ (Адміністрація Держприкордонслужби України), однак в/ч Держприкордонслужби немає в переліку. Тому потреби своїх в/ч для потреб оборони мала б забезпечувати АДПСУ.

2. Інші закупівлі, не для потреб оборони, проводять всі інші замовники (в т.ч. й зазначені вище, якщо потреба не оборонна). Переліки та обсяги таких закупівель товарів, робіт і послуг визначаються рішенням органу управління державним майном суб’єкта господарювання державного сектору економіки. Тобто потребу визначає не сам замовник, а орган управління. Ч.2 ст.22 ГКУ: Суб’єктами господарювання державного сектора економіки є суб’єкти, що діють на основі лише державної власності, а також суб’єкти, державна частка у статутному капіталі яких перевищує п’ятдесят відсотків чи становить величину, яка забезпечує державі право вирішального впливу на господарську діяльність цих суб’єктів.

3. В річний план вносимо. Бо постанова не зовсім виключила такі закупівлі з-під Законів, а тільки виключення в частині не застосування процедур закупівель та спрощених закупівель. Але залишається дискусійним питання права застосовувати виняток усім замовникам без виключення.

4. Усі замовники під час здійснення закупівель як для потреб оборони, так і для інших потреб повинні відповідно до ст.5 Закону України “Про публічні закупівлі” дотримуватися принципів здійснення публічних закупівель, а державні замовники у сфері оборони повинні ще й дотримуватися принципів здійснення оборонних закупівель відповідно до Закону України “Про оборонні закупівлі”.

5. Усі замовники під час здійснення закупівель як для потреб оборони, так і для інших потреб повинні забезпечувати оприлюднення укладеного договору в електронній системі закупівель протягом 5 р.дн. після його підписання. Зазначений строк продовжується на час неналежного функціонування ЕСЗ, підтверджений її адміністратором. Договір, не оприлюднений в ЕСЗ у встановлений строк, є нікчемним.  Оскільки нікчемність передбачена в нормі постанови КМУ, такий договір є недійсним з моменту підписання. Постарайтесь дотриматись строку оприлюднення договору, аби потім не було судової тяганини з прокуратурою, яка може просити суд застосувати односторонню реституцію по нікчемному правочину (повернення контрагентом коштів). Не думаю, що буде просити двосторонню реституцію (по замовнику).

6. Указом Президента України від 24.02.2022 №68/2022 «Про утворення військових адміністрацій» по областях і районах утворено військові адміністрації (ВА). У зв’язку з утворенням ВА, Київська міська державна адміністрація та голови цих адміністрацій, відповідні районні державні адміністрації та голови таких адміністрацій набувають статусу відповідних ВА (обласних, м. Києва, районних) та начальників таких ВА. Повноваження ВА та начальників ВА передбачені в Законі України №389 “Про правовий режим воєнного стану” (ст.15). Начальник ВА є розпорядником бюджетних коштів (п.4  ч.4 ст.15 Закону № 389), 7) укладає від імені територіальної громади, відповідної військової адміністрації договори згідно із законодавством (п.7 ч.4 ст.15 Закону № 389). ВА є замовником у розумінні Закону № 922. Отже, закупівлі для забезпечення заходів правового режиму воєнного стану в областях, м.Києві, районах може здійснювати ВА з дотриманням постанови КМУ 28.02.2022 № 169.

7. Нагадую, що зараз ВІЙНА! Діє військовий стан! Не зловживайте звільненням публічних закупівель з-під Закону № 808 «Про оборонні закупівлі» й Закону № 922 «Про публічні закупівлі». Також нагадаю, що вчинення дій в стані крайньої необхідності є пом’якшуючою умовою згідно з КУпАП і ККУ.

СЛАВА УКРАЇНІ!

Сподобалась стаття?
Приєднуйтесь, щоб отримувати добірки новин про закупівлі, тендери та аукціони раз на місяць!

Неправильний email. Спробуйте, будь ласка, ще раз Виникла помилка. Спробуйте, будь ласка, пізніше

Залишилось тільки підтвердити email %email% — лист із підтвердженням вже чекає у вашій скринці :)

Коментарі закриті для цієї сторінки.

Календар заходів

Грудень 2022
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
28
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1