Що має знати закупівельник про бізнес-потреби, і як це впливає на бізнес компанії?

23 березня відбулася чергова зустріч Клубу Закупівельників, на якому говорили про бізнес-потреби та їхній вплив компанію.

Відкрив захід Антон Шрамко заступник директора та керівник групи консалтингу з закупівель і ланцюгів постачання KPMG-Україна, тьютор програми CIPS в Україні. На його думку, при стратегічному підході, робота закупівельника розпочинається з формування бізнес-потреби.

І це складно, адже йдеться про взаємодію не з постачальниками, а з внутрішніми замовниками. Закупівельнику потрібно перевірити доцільність закупівлі та відмінити її, якщо бізнес не готовий до неї.

Загалом, спікер розповів, що закупівлі діляться на  три типи:

  • straight re-buy (пряма перезакупівля) закупівля товарів чи послуг, які компанія закуповувала раніше. Наприклад, сировина, матеріали, вода, електроенергія, тощо. Тут бізнес-потреба визначена, технічна специфікація на товари чи послуги узгоджена, тому основна задача закупівельника розмістити замовлення та зробити call of запит на пропозиції від постачальників.
  • modified re-buy (повторна перезакупівля) аналогічна попередній, але в даному випадку наявні зміни у специфікації. Закупівельнику потрібно оцінити поточні витрати, промоніторити ринок, сформувати нові схеми поставок, визначити, як саме відстежувати результати роботи з новими постачальниками.
  • new purchase (нова закупівлі) закупівля того, що раніше не закуповували. В даному випадку, закупівельнику потрібно зрозуміти, які бізнес-потреби компанії.  Такі закупівлі складні та затратні. Закупівельник повинен працювати у тісному зв’язку з іншими департаментами, щоб уникнути ризиків, вивчити технічне завдання та управляти тендерним процесом.

Також спікер торкнувся проблеми специфікацій та ризиків, які несе неправильна оцінка потреб компанії. Так можна отримати продукт, яким не користуються в повній мірі, а це тягне за собою додаткові витрати. А у випадку переоцінених потреб, компанія витрачає кошти на розробку продукту та його закупівлю.

Якщо внутрішні замовники додають великий список специфікацій, то тендер проходить без конкуренції. Тому що мало постачальників можуть задовольнити всі вимоги. Тож закупівельнику потрібно додатково витрачати час на адаптацію закупівлі до реальних потреб компанії.

Власним досвідом щодо бізнес-потреб компанії та ролі у них закупівельника поділився також директор з закупiвель групи компанiй WOG, Денис П’ятигорець. 

Наприкінці 2019 року у компанії створили єдину дирекцію закупівель і вже за перші 13 місяців її роботи зекономили 96 млн грн. Причому 32 млн  грн з них завдяки перегляду переоцінених потреб внутрішніх замовників. 80% тендерів компанія проводить на майданчику Zakupki.prom.ua.

Щоб вони були більш ефективними, менеджери почали просити від внутрішніх замовників детального опису предмета закупівлі, при цьому не називаючи конкретні бренди. Завдяки цьому зменшилася кількість запитань від постачальників.

Важливим моментом, на якому наголосив Денис П’ятигорець, є аналіз можливостей експлуатації предмета закупівлі. В компанії трапилася ситуація, коли внутрішній замовник зробив заявку на закупівлю запчастин на суму 12 млн грн.

Після того, як закупівельник звернувся до сервісної компанії з проханням порахувати термін виготовлення товару, виявилося, що на це потрібно 2,5 роки. Закупівлю переглянули, зменшивши її об’єм в 4 рази, так компанії вдалося зекономити. 

Також спікер поділився підходом до закупівель “buy or made”. WOG витрачала близько 9 млн грн на технічне обслуговування електрообладнання, яке знаходиться на 400 заправних станціях. Проаналізувавши витрати, компанія вирішила збільшити власний штат та відмовитись від послуг сторонньої компанії. Так їм вдалося зекономити 1 млн грн за рік.

На сьогодні у WOG універсальна сервісна компанія, яка бере участь в тендерах інших компаній і заробляє на цьому. 

Крім того, за словами спікера, вони проводять закупівлі з іншими компаніями. Так, наприклад, разом із компанією Vodafone вони об’єдналися і закупили лічильники, зекономивши 32%.

Останньою виступала Тетяна Жмуденко провідна фахівчиня з міжнародних закупівель НЕК “Укренерго”. Тетяна поділилася досвідом проведення закупівель у великій некомерційній компанії, а саме психоневрологічному інтернаті. Керівництво інтернату вирішило побудувати майстерню і створило заявку на закупівлю столів.

Ключевим моментом закупівельного процесу була взаємодія з внутрішнім замовником, адже потрібні були не офісні меблі, а спеціальні, особливості яких важко визначити лише специфікацією. Проте завдяки вдалій комунікації вдалося вияснити, що потрібні столи з цільної деревини, достатньо важкі, високі та стійкі до пошкоджень.

Як результат закупівля пройшла вдало і забезпечила майстерню психоневрологічного інтернату необхідними меблями.

Перша цьогорічна зустріч Клуб Закупівельників була активною і корисною. А наступна буде присвячена швидкому підписанню договорів і одним із спікерів стане директор із закупівель компанії МХП Дмитро Пташник. 

Сподобалась стаття?
Приєднуйтесь, щоб отримувати добірки новин про закупівлі, тендери та аукціони раз на місяць!

Неправильний email. Спробуйте, будь ласка, ще раз Виникла помилка. Спробуйте, будь ласка, пізніше

Залишилось тільки підтвердити email %email% — лист із підтвердженням вже чекає у вашій скринці :)

Коментарі (0)

Календар заходів

Грудень 2022
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
28
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1