Що таке ступінь локалізації виробництва та як вона визначається

У цьому матеріалі ви дізнаєтеся, що таке ступінь локалізації взагалі. Про конкретний алгоритм дій, щоб пройти кваліфікацію до реєстру локалізованих товарів, читайте у цій інструкції. 

З метою розвитку вітчизняної промисловості у грудні 2021 року було внесено зміни до ЗУ “Про публічні закупівлі”, які набрали чинності 14 липня 2022 року. Змінами передбачено введення поняття “ступінь локалізації виробництва”, яке необхідно враховувати при проведенні певних закупівель.

У свою чергу, 4 серпня набрала чинності Постанова КМУ від 02.08.2022 № 861. Вона затверджує порядок:

 • підтвердження ступеня локалізації виробництва товарів (далі – Порядок)
 • проведення моніторингу дотримання вимог щодо ступеня локалізації.

Що таке ступінь локалізації виробництва?

Ступінь локалізації виробництва (далі – ступінь локалізації) – показник місцевої складової у питомій вазі вартості сировини, матеріалів, вузлів, агрегатів, деталей, складових частин і комплектуючих виробів, робіт, послуг та інших складових вітчизняного виробництва у собівартості товару, що є предметом закупівлі.

Ступінь локалізації підтверджується Мінекономіки на підставі поданої виробником товару заявки про включення товару до переліку товарів з підтвердженим ступенем локалізації (далі – Перелік).

Які категорії товарів будуть закуповуватись із застосуванням ступеня локалізації?

Переважно це продукція машинобудування: дизель-генераторні установки, громадські автобуси, пожежні автомобілі, вертольоти та ін. (повний перелік дивіться за посиланням).

Законом передбачено, що державний замовник здійснює закупівлю товарів (бюджетом вище 200 тис грн) зі встановленого Переліку виключно у випадку, якщо їх ступінь локалізації виробництва перевищує або дорівнює ступеню локалізації виробництва, зазначеному у Законі.

До Переліку товарів з підтвердженим ступенем локалізації включаються :

А. товари, які відповідають ступеню локалізації, визначеному у пп.1 пункту 6.1 розділу X “Прикінцеві та перехідні положення” Закону, а саме:

 • у 2022 році – 10 відсотків;
 • у 2023 році – 15 відсотків;
 • у 2024 році – 20 відсотків;
 • у 2025 році – 25 відсотків;
 • у 2026 році – 30 відсотків;
 • у 2027 році – 35 відсотків;
 • з 2028 року до дня завершення 10-річного строку дії цього пункту – 40 відсотків.

або 

Б.товари, які відповідають ступеню локалізації, передбаченому додатковим переліком товарів продукції переробної промисловості, що може бути окремо затверджений Кабміном 

у разі коли:

 • наявна конструкторсько-технологічна документація та/або зареєстровано право інтелектуальної власності на товар, що є предметом закупівлі, що відображено в балансі;
 • на території України виробляється не менше одного з елементів таких товарів (зокрема вузлів, агрегатів, деталей і комплектувальних виробів) та/або для виробництва використовуються вузли, агрегати, деталі і комплектувальні вироби, виготовлені на території України;
 • виробники товарів здійснюють їх гарантійне і післягарантійне обслуговування.

Разом з тим, не у всіх випадках закупівля даних категорій відбуватиметься із застосуванням ступеня локалізації. 

Відповідно до п.3 Постанови на офіційному веб-сайті Мінекономіки публікується перелік країн, з якими укладено угоди про вільну торгівлю, а також перелік країн, які є учасниками Угоди про державні закупівлі, до якої Україна приєдналася відповідно до Закону України “Про приєднання України до Угоди про державні закупівлі”.

На такі закупівлі дія Порядку не застосовується. 

До винятків належить закупівля товарів, вартість яких дорівнює або перевищує суми, зазначені в Угоді про державні закупівлі, укладеній 15.04.1994 р. в м. Марракеші (зі змінами від 30.03.2012) з країн, з якими укладено угоди про вільну торгівлю, а також країн, які є учасниками Угоди про державні закупівлі, до якої Україна приєдналася відповідно до Закону України “Про приєднання України до Угоди про державні закупівлі”. Перелік таких країн публікується на сайті Мінекономіки.

Як же визначається ступінь локалізації?

Ступінь локалізації виробництва розраховується самостійно виробником товару за калькуляцією відповідно до Додатку 2 Постанови. Ці розрахунки система зробить сама після внесення виробником необхідної інформації у заявку на включення до Переліку, яка подається через майданчик (детальніше пр оце – далі у цьому матеріалі). 

Алгоритм дій постачальника:

 1. Виробник товару подає через майданчик заявку (разом з калькуляцією) про включення свого товару до Переліку. Дивіться покрокову інструкцію, як це зробити. 
 2. Перелік формується за результатами автоматичного опрацювання поданих виробником заявок та оприлюднюється на prozorro.gov.ua та офіційному веб-сайті Мінекономіки.
 3. Учасник, з яким укладено договір про закупівлю товару з Переліку одночасно з передачею товару надає замовнику підготовлену виробником товару фактичну калькуляцію собівартості такого товару, що оприлюднюється замовником в електронній системі закупівель разом із звітом про виконання договору про закупівлю.
 4. Щороку 1 січня Виробник має подавати заявку на щорічне підтвердження відповідності товару, включеного до Переліку у попередні роки.

У яких випадках товар виключається з Переліку

Товар може бути виключено з переліку:

 • За рішенням суду-у разі виявлення недостовірної інформації, зазначеної виробником.
 • На підставі відповідних рішень уповноважених органів, прийнятих в межах їх повноважень з проведення заходів нагляду та контролю, передбачених Законом.

Товар, виключений з Переліку на вищезазначених підставах не може бути повторно внесений до переліку протягом двох років з дати його виключення.

Товар виключається автоматично у разі:

 • Неподання заявки на щорічне підтвердження
 • Невідповідності товару критеріям локалізації поточного року

Отже, ступінь локалізації виробництва спрямована на розвиток вітчизняної промилосовсті. Читайте також, як виробнику пройти кваліфікацію до реєсту локалізованих товарів. 

Сподобалась стаття?
Приєднуйтесь, щоб отримувати добірки новин про закупівлі, тендери та аукціони раз на місяць!

Неправильний email. Спробуйте, будь ласка, ще раз Виникла помилка. Спробуйте, будь ласка, пізніше

Залишилось тільки підтвердити email %email% — лист із підтвердженням вже чекає у вашій скринці :)

Коментарі закриті для цієї сторінки.

Календар заходів

Грудень 2022
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
28
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1