Скарги і вимоги в закупівлях на Prozorro: що обов’язково треба знати учаснику?

У тендерах, що оголошуються через Систему електронних публічних закупівель Prozorro, є два правові методи впливу на замовника – це скарга і вимога. За весь час роботи Prozorro у системі було подано понад 30 тисяч скарг і вимог. Чим різняться скарга і вимога, у яких випадках і що із них треба подавати і яких очікувати результатів? Про це – далі.

Скарга у публічних закупівлях

Це документ, який подається учасником тендера в Антимонопольний комітет України (АМКУ). Ця установа згідно із Законом України «Про публічні закупівлі» є органом оскарження у галузі публічних закупівель. Подається скарга у тих випадках, коли учасника не влаштовують умови тендера чи рішення замовника стосовно пропозиції учасника чи пропозиції конкурента.

У випадку задоволення скарги Антимонопольний комітет України може зобов’язати замовника:

 • внести зміни в умови тендера;
 • відмінити неправомірне рішення;
 • відмінити тендер.

Вимога у публічних закупівлях

Це вид звернення, який подається постачальником замовникові, якщо учасника не влаштовують умови тендера чи не зрозумілі причини відхилення його пропозиції.

Різниця між вимогою і скаргою: 1) скарга направляється до розгляду АМКУ, вимога – замовнику; 2) подання вимоги – безкоштовне, щоб АМКУ взяла до розгляду скаргу, треба сплатити згідно тарифів; 3) вимога замовнику пишеться у довільній формі, формат скарги чітко регламентований; 4) вимога, як і запитання до замовника, може подаватися у процедурі будь-якого типу; скарги ж не подаються до допорогових та спрощених закупівель.”

Вимоги розглядає безпосередньо замовник – організатор закупівлі. За результатами розгляду вимог стосовно зміни умов тендера замовник може внести відповідні зміни чи відмовити у задоволенні вимоги. Якщо постачальник вимагає пояснень із приводу відхилення його пропозиції, то замовник зобов’язаний дати більш докладну відповідь про причини такого відхилення.

Нерозуміння різниці між скаргою та вимогою має суттєві наслідки.

Учасники подають скарги через сервіс подачі вимог. Проблема полягає в тому, що скарга залишається не задоволеною, оскільки не сформувалася відповідна картка, і АМКУ її просто не бачив. Якщо учасник вчасно зрозумів свою помилку й у нього залишився час на подання, то він може подати скаргу правильно, зважаючи на те, що подання скарги здійснюється на платній основі.

Усі вимоги й скарги подаються через майданчик учасника в електронному вигляді. Подання вимог – безкоштовне, а за подання скарг треба оплачувати збір.

Більше детально про тарифи читайте у статті “Як оплатити подання скарги до АМКУ”.

Вимога до замовника подається у довільній формі.

Скарга повинна відповідати вимогам 18-ї статті Закону України «Про публічні закупівлі» й рекомендаціям АМКУ, що розміщені на їхньому сайті у розділі “Оскарження публічних закупівель”.

Подати скаргу можна незалежно від того, чи подавалася раніше вимога. Докладна інформація про терміни є в законах України «Про публічні закупівлі» та «Про особливості здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для гарантованого забезпечення потреб оборони».

Процес оскарження (для закупівель після 19.04.2020)

На початковому етапі скаржник створює чернетку скарги (шляхом завантаження в систему її тексту). Для переведення скарги в активний статус, необхідно здійснити її оплату. Коректність проведення платежу перевіряє ДП “ПРОЗОРО”. Якщо все правильно, скарга відправляється до АМКУ.

Після подання скарги, вона перевіряється представником органу оскарження на предмет технічної відповідності вимогам Закону. Якщо всі умови виконуються, скарга приймається до розгляду, інакше відхиляється.

Скарги на умови закупівлі, прийняті до розгляду, блокують початок аукціону до розгляду скарги і прийняття органом оскарження рішення. Після публікації рішення, у випадку прийняття рішення про незадоволення скарги, процедура розблоковується, і система переплановує дату аукціону.

У випадку задоволення (повного або часткового) скарги, процедура розблоковується, однак для її продовження замовник має усунути порушення, зазначені у скарзі, шляхом внесення змін до Документації попередньо подовживши період подання пропозицій таким чином, що з дня внесення змін до завершення прийому пропозиції залишилось не менше 7 днів, і відзвітувати про виконання рішення до АМКУ.

Скарги на рішення замовника щодо результатів прекваліфікації також блокують початок аукціону до моменту винесення рішення по скарзі. У випадку винесення органом оскарження рішення про незадоволення скарги, процедура розблоковується. Далі система призначає дату аукціону, учасниками якого будуть компанії, яких замовник допустив до участі в ньому.

Якщо скарга буде задоволена, то замовник має виправити порушення, зазначені в ній. А проведення аукціону буде залежати від відповідних обставин.

Скарги на рішення, прийняті після аукціону подаються учасниками, які:

 • не згодні з відхиленням своєї пропозиції
 • не згодні з вибором переможця
 • оскаржують відміну торгів.

Подальший перебіг закупівлі залежить від рішення по скарзі, яке буде прийнято Колегією АМКУ.
Замовник може самостійно усунути порушення і повідомити про це в орган оскарження, який перевірить усунення порушення і винесе своє рішення.

Рішення АМКУ обов’язкове до виконання і має бути виконане протягом 30 днів з дня його прийняття, а за його невиконання передбачена відповідальність для керівника замовника у розмірі від двох до п’яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 34 тис. грн. до 85 тис. грн.)

Сподобалась стаття?
Приєднуйтесь, щоб отримувати добірки новин про закупівлі, тендери та аукціони раз на місяць!

Неправильний email. Спробуйте, будь ласка, ще раз Виникла помилка. Спробуйте, будь ласка, пізніше

Залишилось тільки підтвердити email %email% — лист із підтвердженням вже чекає у вашій скринці :)

Коментарі (24)

 • Тетяна
  11 Червня 2019, 11:07

  У мене не питання і не пропозиція, а сподівання і бажання, що люди, які займаються складанням тендерної документації від замовника, будуть більш освічені, грамотні, орієнтовані… Бо дуже часто читаєшь ТД і жахаєшься, яка Параска з двома класами церковно-приходської школи за плечима то все нашкребла…

  Відповісти
  • Олена
   13 Серпня 2019, 11:07

   Пані Тетяно! Якщо звернути увагу на граматичні помилки у Вашому тексті, то також можна зробити певні висновки про якість освіти…….

   Відповісти
   • Олеся
    15 Травня 2020, 14:24

    100% )))

   • Тетяна
    14 Серпня 2020, 18:35

    Пані Олено! В моєму тексті немає граматичних помилок, – це по-перше. По-друге, я скромний постачальник і не представляю державні структури так ганебно (це “обличчя” тих, хто там працює). По-третє, якщо я казашка і з українською мовою знайома не так давно, то це ж якось дає мені перевагу перед тими, хто “щирий українець”, чи не так? Ви так смачно плюнули отрутою в мою сторону, причому, зовcім безпідставно, адже не уточнили жодної помилки (звісно, адже їх немає)… Я ж зі своєї сторони можу надати безліч збережених випадків неадекватності замовника, зокрема, осіб, відповідних за складання тендерної документації. І не Вам, пані, робити висновки про мою освіту…

   • Наталія
    09 Вересня 2021, 16:28

    “читаєшь ТД і жахаєшься” -в цих словах немає м”якого знаку

   • Тетяна Лі
    09 Листопада 2021, 03:49

    Дуже дивно, адже я знаю це правило написання дієслів з м’яким знаком… Мабуть, проштудиюю це ще раз, для виключення помилок у поступово набуваємих знаннях. Припускаю, що спрацював фактор перемішування у голові граматики двох мов, одну з яких я вивчала сама у побуті, опинившись у мовному середовищі та, на відміну від Вас, не вивчала її з народження, а також у школі та ВУЗі. Тому, якщо врахувати усі об’єктивні фактори, моя грамотність в цілому вища, ніж у пересічного українця, особливо з тих, хто був народжений у СРСР. Дуже шкода, що Ви проігнорували суть написанного мною, а просто вчепившись у два м’які знаки… Є в Україні слово “в’їдливість”, яке повністю охарактеризовує таку поведінкому лінію…

 • Віктор
  29 Липня 2019, 10:12

  В мене є запитання,чи хтось контролює рішення тендерних комітетів які проводять торги,так як здебільшого тендерні комітети віддають перевагу підрядчикам з найбільшою ціною,в той час коли в тендерній документації зазначено критерій “Ціна”?

  Відповісти
 • Ніна
  30 Липня 2019, 08:29

  Питання: Замовник не відповів на вимогу неправомврної своєї дискваліфікації у 5 денний строк. Скаргу подати не можливо, бо не має протоколу намірів щодо наступного учасника. Замовник має право не відповідати на вимогу взагалі?

  Відповісти
 • Олександр
  11 Жовтня 2019, 15:38

  Чи повинен Замовник надати відповідь на “Вимогу”, надіслану йому після визначення їм “переможця” , як що в вимозі вказані порушення в визначенні переможця ? Як що повинен дати відповідь, то питання в якій термін ? Якщо не дає відповіді – вимушує не згодних з його рішенням подавати скаргу до АМКУ. Це час і гроші. Наприклад: АМКУ – визнає вимогу правомірною. Замовник (чи АМКУ) – відміняє торги. Це його право. АМКУ зобов’язати Замовника прийняти рішення про визнання переможцем іншого – не може.(терміни вийшли) І… Замовник – без замовленого товару, або послуг. Учасники – витрати часу, грошей. Позивач (Скаржник) – витрата часу, грошей в потрійному обсязі. Отримують “вигоду” та платню за свої послуги : “прозоро”, АМКУ, банки (за гарантії), юристи….. Всі крім Замовника і Постачальників. Цікава арифметика….

  Відповісти
  • Анна
   26 Грудня 2019, 14:14

   В 3-х денний термін згідно ЗУ “Про публічні закупівлі”.

   Відповісти
   • ольга
    20 Березня 2020, 10:51

    Робочих чи календарних?

  • Василь
   06 Лютого 2020, 01:10

   Ви поясніть доки цей бардак в прозоро буде?Раніш було все просто бачиш порушення в область в антимонопольний і питання вирішували без проблем , а зараз заробити ще хочуть .Закону щоб захистись від свавілля тут не має вони що хочуть те і роблять від без наказаностіі т питання рішено

   Відповісти
 • Світлана
  13 Листопада 2019, 18:13

  Яким чином можна подати скаргу на майданчик, коли йде однозначне втручання модераторами в процедуру аукціону і для “нецікавого” постачальника блокується можливість надати пропозицію на першому етапі торгів.систему

  Відповісти
 • Дана
  06 Березня 2020, 14:42

  Чи є можливість правового впливу на замовника, якшо вже два рази поспіль, після проведення торгів, в період кваліфікації , замовник скасовує торги, вказуючи причину : закупівля не потрібна, і через місяць знов оголошує торги

  Відповісти
 • Анонім
  15 Червня 2020, 01:10

  Відповідь на вимогу

  Відповісти
 • Віталій
  23 Листопада 2020, 20:45

  Це вже не прозоро, А корумпований обман. Стаєш, платиш за аукцион, всерівно дискваліфікують тому, що договорняк. Бардак і стидно за державу

  Відповісти
 • Алена
  26 Листопада 2020, 17:54

  Чи можна вказувати в спрощеній продцедурі відстань? Наприклад: АЗС- На відстані не більше 3х км від Замовника??

  Відповісти
  • Мисев Евгений
   27 Листопада 2020, 18:13

   Відповідно до ст. 14 “Оголошення про проведення спрощеної закупівлі та вимоги до предмета закупівлі не повинні містити вимог, що обмежують конкуренцію та призводять до дискримінації учасників”, водночас оскарження дискримінаційних умов документації до Колегії АМКУ у спрощених закупівлях не можливе, оскільки спрощена закупівля не входить до переліку процедур, які оскаржуються до АМКУ.

   Відповісти
 • Владлена
  02 Квітня 2021, 11:12

  Учасник по відкритим торгам подав Вимогу у період оскарження переможця. Чи може замовник задовільнити вимогу і повернути на кваліфікацію учасника, без рішення Антимонопольного комітету?ь вимогу

  Відповісти
  • Мисев Евгений
   06 Квітня 2021, 17:52

   Доброго дня. Може, але це не означає, що це убезпечить замовника від скарги, адже переможець,якого було відхилено, може скористатися своїм правом на оскарження відхилення пропозиції.

   Відповісти
 • Тетяна
  03 Квітня 2021, 15:43

  Пані Тетяно! Не бачу на майданчику zakupki.prom.ua кнопочки – ПОДАТИ ВИМОГУ Замовнику з приводу дискваліфікації. Раніше була 🙁 Не підкажете, як подати вимогу на цьому майданчику? Дякую !

  Відповісти
  • Мисев Евгений
   06 Квітня 2021, 17:51

   Доброго дня. Подати вимогу з приводу відхилення пропозиції у відкритих торгах можна протягом 10 днів, а у спрощених/допорогових протягом 2 робочих днів з дня відхилення пропозиції.

   Відповісти
 • Михайло
  30 Вересня 2021, 09:05

  Надайте, будь-ласка, зразок протоколу УО для відповіді на вимогу учасника спрощеної процедури.

  Відповісти

Календар заходів

Грудень 2022
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
28
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1