У документації замовник постійно зазначає дискримінаційні вимоги. Як вплинути на зміну вимог?

У 2020 році майданчик Zakupki.Prom.ua додав можливість залишати замовникам та постачальникам відгуки. Ми проаналізували їх та зробили добірку найрозповсюдженіших запитань. Одне з них звучить наступним чином – “У документації замовник постійно зазначає дискримінаційні вимоги. Як вплинути на зміну вимог?”.

Своєю експертною думкою поділиться Анна Селютіна, керівник Академії Радник, експерт з публічних закупівель журналу «Радник в сфері державних закупівель».


Перш за все, варто зазначити, що у ЗУ “Про публічні закупівлі” (далі — Закон) термін “дискримінації” чітко не визначено. Тож це поняття є дуже суб’єктивним. Відповідно сам замовник далеко не завжди може передбачити які вимоги можуть дискримінувати учасників. 

Розглянемо з вами два варіанти розвитку подій, якщо ви зустріли дискримінаційні вимоги у тендерній документації.

Варіант № 1 — звернення до замовника

Згідно Закону учасник має право звернутися до замовника за роз’ясненнями щодо тендерної документації та/або звернутися до замовника з вимогою щодо усунення порушення під час проведення тендеру через систему Prozorro. Зробити це потрібно не пізніше ніж за 10 днів до закінчення строку подання тендерної пропозиції

Проте Закон не містить форми або вимог до оформлення такого документа, а тому ви самостійно складаєте та оприлюднюєте вимогу. Головне, пояснити яка вимога вас дискримінує та чому.

Після цього замовника має надати роз’яснення та оприлюднити його у системі протягом трьох робочих днів. Але бувають випадки, коли замовники з певних причин не надають відповіді або ще гірше: надають відповідь, що відповідні зміни будуть внесені до тендерної документації, проте їх не вносять. У такій ситуації учасникам необхідно відслідковувати дії замовника, і якщо він не змінює тендерну документацію — переходити до варіанта № 2.

Варіант № 2 — подання скарги до Антимонопольного комітету України.

Кожен учасник може подати скаргу та оскаржити дискримінаційні вимоги, подавши скаргу до Антимонопольного комітету України (АМКУ). Подати скаргу можна з моменту оприлюднення оголошення про проведення закупівлі та не пізніше ніж за чотири дні до дати, встановленої для подання тендерних пропозицій.

Строки на оскарження не поновлюються. Якщо ви не встигли подати скаргу, оскаржити вимоги замовника можливості вже не буде.

Подання скарги до АМКУ є платним. У разі оскарження тендерної документації учасник має сплатити 0,3% очікуваної вартості предмета закупівлі або його частини (лота), але не менше 2 тис. грн та не більше 85 тис. грн. У разі успішного оскарження або усунення порушення замовником — плата за скаргу повертається. 

Нижче декілька корисних порад щодо оскарження дискримінаційних вимог тендерної документації:

 1. Перед підготовкою скарги ви маєте відповісти собі на такі запитання:

— яка вимога мене дискримінує?

— чому така вимога дискримінує саме мене?

— чи можу я загалом виконати вимогу замовника?

— яку альтернативу вимоги я можу запропонувати?

Якщо відповіді на ці запитання у вас є, тоді можна переходити до підготовки скарги.

 1. Скарга повинна обов’язково містити інформацію передбачену ч. 5 ст. 18 ЗУ “Про публічні закупівлі”. 
 2. Чітко обґрунтовуйте, чому ви не можете виконати вимогу замовника. Наприклад, замовник вимагає чотири аналогічних договори, а у вас є тільки три. У такому випадку ви маєте зазначити, що ви маєте аналогічний досвід у вигляді трьох договорів, проте надати чотири не можете. Тому така вимога вас дискримінує.
 3. Надавати документи на підтвердження. Якщо повернутися до прикладу вище, то бажано до скарги додати договори та документи, що підтверджують їхнє виконання в повному обсязі.
 4. Аналіз практики АМКУ. Це допоможе зрозуміти можливий розвиток подій. У більшості випадків скарги учасників на умови тендерної документації задовольняються АМКУ за умови виконання вимог Закону та вищезазначених порад.

Селютіна Анна
Селютіна Анна, керівник Академії Радник, експерт з публічних закупівель журналу «Радник в сфері державних закупівель»

 

Сподобалась стаття?
Приєднуйтесь, щоб отримувати добірки новин про закупівлі, тендери та аукціони раз на місяць!

Неправильний email. Спробуйте, будь ласка, ще раз Виникла помилка. Спробуйте, будь ласка, пізніше

Залишилось тільки підтвердити email %email% — лист із підтвердженням вже чекає у вашій скринці :)

Коментарі (2)

 • Анна
  11 Березня 2021, 11:03

  цікавить інформація щодо оскарження спрощених та допорогових закупівель. як показує практика дані закупівлі ніхто не контролює і Антимонопольний комітет та ін. організації на скарги дає відписки.

  Відповісти
  • Мисев Евгений
   12 Березня 2021, 17:27

   Доброго дня. Відповідно до положень ст. 14 Закону України “Про публічні закупівлі”:
   З метою захисту своїх прав та охоронюваних законом інтересів учасник спрощеної закупівлі може звернутися до замовника та/або до органу, що здійснює контроль над замовником, або до суду. Рішення та дії замовника можуть бути оскаржені учасником спрощеної закупівлі у судовому порядку.
   Допорогові закупівлі законом не регулюються.

   Відповісти

Календар заходів

Січень 2022
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6