Як подати скаргу на тендерну документацію: поради юриста

Як подати скаргу на тендерну документацію: поради юриста _ Оля Данилюк, Zakupki.Prom.ua

Одним із законних способів захисту прав учасників закупівель є оскарження умов документації в Антимонопольному комітеті (АМКУ). 

Юристка майданчика Zakupki.Prom.ua Ольга Данилюк дає поради, які допоможуть скаржникам відновити справедливість .

1. Перевірте строки подання

Для оскарження умов документації скарга подається за 4 дні до завершення прийому пропозицій. Тобто, якщо прийом пропозицій завершується 6-го листопада, то останній день на оскарження – 1 листопада.

Особливу увагу варто звертати на випадки, коли замовник вносив зміни у документацію. У цьому разі система підкаже коректний термін оскарження. Але якщо скарга подається на тендерні умови, що не були змінені, то дні відраховуються з моменту подання пропозицій, визначеного в початковій редакції документації.

2. З’ясуйте вартість подачі скарги

Наразі вартість подачі скарги становить 5 тис. грн при закупівлі товарів чи послуг та 15 тис.грн для робіт. Та інколи виникає складність у том, щоб визначити, на що проводився тендер – послуги чи роботи. Аби це з’ясувати, варто звернути увагу на декілька моментів в документації.

По-перше, при створенні закупівлі замовники обов’язково вказують вид предмета закупівлі.

По-друге, в документації має бути зазначена конкретна назва предмета закупівлі.

По-третє, можна подивитися на проект договору, розміщений у документації – чи там вказаний договір на надання послуг чи робіт.

3. Обґрунтуйте порушення прав

Одна і та сама вимога документації може бути для одного учасника дискримінаційною, а для іншого – ні. В процесі оскарження постачальник зобов’язаний навести аргументи чому вимога є дискримінаційною саме для нього.

Тому коли можливо, використовуйте документальне підтвердження порушених прав.

Приклад:

Замовник вимагає наявність аналогічного договору – але саме з бюджетною установою. Це може бути дискримінаційною умовою, якщо ви надавали таку послугу, яка йому потрібна, але комерційній компанії.

У такому разі докладіть до скарги виконаний договір з комерційною компанію – він і стане обґрунтуванням того, що ваші права порушено.

А от загальних словосполучень про те, що умова обмежує коло потенційних учасників ринку чи є для них дискримінаційною, краще уникати.

4. Пропишіть коректні вимоги до органу оскарження

Скарга обов’язково має містити вимоги суб’єкта оскарження. Тобто учасник повинен зазначити, яке рішення колегії АМКУ він прагне отримати.

Які вимоги варто включити в скаргу?

  1. В першу чергу потрібно потрібно вказати вимогу щодо прийняття Антимонопольним комітетом скарги до розгляду.
  2. Далі скажіть про зобов’язання замовника внести зміни до тендерної документації. Бо це і є основна мета скаржника.

Однак, в якій редакції замовник має виписати ту чи іншу умову, він вирішує самостійно і колегія АМКУ ніяк не може на це вплинути.

5. Включайте до скарги доповнення та додатки, коли це необхідно.

Вносити доповнення чи додатки до скарги після її подання можна виключно щодо тих положень документації, про які йдеться у тексті скарги. Доповнення, що стосуються інших умов документації (тобто тих, які не оскаржуються) враховані не будуть.

Приклад:

Ви – дистрибютор певних медпрепаратів та берете участь у тендері на їх поставку. Замовник вимагає від учасників закупівлі надати йому гарантійні листи від виробника. Ви звернулися до виробника, проте не отримали ще відповіді від нього.

У такому разі зазначте інформацію про це у скарзі. Додатково також можна долучити інші документи, які підтверджують правовідносини постачальника та виробника.

Якщо після подання скарги ви отримаєте від виробника відповідь з відмовою надати гарантійний лист, долучіть цю відповідь до скарги. Якщо так і не отримаєте відповідь – треба зазначити це в доповненнях до скарги чи безпосередньо на засіданні.

Ці нескладні правила допоможуть досягти успіху у процесі оскарження умов тендерної документації. Адже дискримінаційні вимоги не дозволяють гравцям ринку закупівель брати участь у тендерах і, відповідно, обмежують їх можливості знайти нові канали збуту. Тільки у випадку наявності рівних умов, постачальники можуть вести конкурентну боротьбу та знаходити замовників.

Сподобалась стаття?
Приєднуйтесь, щоб отримувати добірки новин про закупівлі, тендери та аукціони раз на місяць!

Неправильний email. Спробуйте, будь ласка, ще раз Виникла помилка. Спробуйте, будь ласка, пізніше

Залишилось тільки підтвердити email %email% — лист із підтвердженням вже чекає у вашій скринці :)

Коментарі (0)

Календар заходів

Грудень 2022
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
28
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1