Як провести закупівлю за додаткові кошти

 

Наприкінці року безумовно тема планування не втрачає актуальності. Державні замовники планують закупівлі на потреби, як поточного, так і наступного року. Важливо пам’ятати, що саме правильне планування є передумовою успішних закупівель. Однак у замовника часто трапляються випадки, які він об’єктивно не може передбачити.

Приміром, це можуть бути:

  • виділення додаткових коштів;
  • перерозподіл коштів, зекономлених внаслідок проведення закупівель;
  • перерозподіл коштів, зекономлених у разі зміни ціни договору про закупівлю в бік зменшення;
  • перерозподіл коштів, які було заплановано на закупівлю іншого предмету закупівлі або фінансування інших видатків, тощо.

Розглянемо, як все ж таки правильно планувати закупівлі в межах бюджетного року при наявності незапланованих коштів.

Планування закупівель здійснюється на підставі наявної потреби у придбанні товарів, робіт чи послуг. При плануванні замовники, беручи до уваги предмет закупівлі, вартісні межі та категорію замовника, обирають вид закупівлі відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 4 ЗУ “Про публічні закупівлі” (далі — Закон).

Водночас при виборі предмета закупівлі замовник не має права ділити його на частини, щоб уникнути проведення відкритих торгів чи спрощених закупівель. В свою чергу визначити предмет закупівлі ви зможете ознайомившись із Наказом Мінекономіки № 708 від 15.04.2020 року.

Якщо при організації закупівельної діяльності ви отримали незаплановане фінансування, то предмет закупівлі вважатиметься новим предметом договору та закупівлі. Тобто сумувати вартість попередньо проведених закупівель та вартість закупівлі за кошти, які замовник не міг об’єктивно передбачити, не потрібно. Таку думку висвітлює Мінекономіки у своєму листі-роз’ясненні щодо планування закупівель 3304-04_54160-06 від 03.09.2020 року.

Дії замовника при проведенні закупівлі за наявності незапланованих коштів

Перше, що повинен зробити замовник — затвердити новий рядок річного плану або зміни до нього й оприлюднити інформацію в електронній системі протягом 5 робочих днів. Очікувана вартість предмета закупівлі зазначається замовником саме на момент внесення змін до річного плану, без урахування обсягів закупівель за аналогічним предметом закупівлі, які вже були здійснені у поточному році.

Потім — визначаємо вид закупівлі. Як зазначалось вище, тут потрібно дотримуватись вартісних меж, визначених Законом. Водночас на цьому етапі, щоб довести відсутність наміру уникнення проведення спрощеної закупівлі чи процедури закупівлі радимо замовникам мати документальне підтвердження отримання незапланованого фінансування (протоколи, рішення, накази тощо).

Приміром, це може бути рішення органу місцевого самоврядування чи вищестоящого органу про виділення додаткового фінансування за наявності непередбаченої потреби.

Після цього потрібно провести закупівлю, підписати та оприлюднити договір про закупівлю в електронній системі.

Приклади планування закупівлі за наявності незапланованого фінансування

Ситуації при плануванні трапляються різні, тому давайте розглянемо декілька прикладів.

Приклад 1

Виконавчим комітетом районної ради на початку бюджетного року було заплановано та проведено закупівлі на придбання канцелярського приладдя (код ДК 021:2015: 30190000-7 – Офісне устаткування та приладдя різне). Загальна очікувана вартість 48 тис. грн. Відповідно вид закупівлі замовник визначив — закупівля без використання електронної системи.

Разом з цим після проведення процедури відкриті торги за іншим предметом закупівлі було зекономлено 10,8 тис. грн. Відповідно за ці кошти замовник приймає рішення дозакупити канцелярію для потреб поточного року.

Так як після перерозподілу коштів очікувана вартість додаткової потреби в товарі є меншою ніж 50 тис. грн., замовник може придбати товар через систему або Prozorro Market.

Приклад 2

Навчальним закладом освіти відповідно до бюджетного призначення було заплановано та оголошено процедуру відкриті торги на придбання електроенергії (код ДК 021:2015: 09310000-5 – Електрична енергія). Вартість предмета закупівлі становила 210 тис. грн.

В результаті зменшення ціни договору, у замовника залишились невикористані 20 тис. грн. Також він отримав додаткові кошти на закупівлю електричної енергії в сумі 70 тис. грн. В результаті чого замовник вирішив використати зекономлені та додатково виділені кошти на додаткову закупівлю електроенергії.

Оскільки загальна очікувана вартість потреби в закупівлі електроенергії за незаплановані кошти становить 90 тис. грн., додатковий товар можна закупити через Prozorro Market на один, два, три чи шість місяців або ж оголосити спрощену закупівлю.

Приклад 3

Комунальне підприємство запланувало закупівлю дизельного палива (код ДК 021:2015: 09130000-9 – Нафта і дистиляти) та оголосили спрощену закупівлю на суму 190,5 тис. грн. Під час виконання умов договору замовнику було виділено дадаткове фінансування, яке він об’єктивно не міг передбачити, на суму 30 тис. грн. Дані кошти були виділені замовником на додаткову закупівлю дизельного палива.

Замовник може провести закупівлю без використання електронної системи або ж закупівлю через кошик в електронному каталозі. Так як сума додаткових коштів не перевищує 50 тис. грн.

Отож із вище розглянутих прикладів робимо висновок, що в плануванні закупівель потребу в придбанні нового предмета закупівлі замовник не плюсує із попередньо проведеними закупівлями за цією ж потребою.

Ріта Кучер, фахівчиня відділу розвитку державних закупівель майданчика Zakupki.PromРіта Кучер, фахівчиня відділу розвитку державних закупівель майданчика Zakupki.Prom

Сподобалась стаття?
Приєднуйтесь, щоб отримувати добірки новин про закупівлі, тендери та аукціони раз на місяць!

Неправильний email. Спробуйте, будь ласка, ще раз Виникла помилка. Спробуйте, будь ласка, пізніше

Залишилось тільки підтвердити email %email% — лист із підтвердженням вже чекає у вашій скринці :)

Коментарі закриті для цієї сторінки.

Календар заходів

Грудень 2022
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
28
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1