Як замовнику продовжити дію договору на суму до 20% в кінці року?

В кінці року у більшості замовників виникає потреба в тому чи іншому товарі вже на початку січня. Але що робити, якщо для проведення закупівлі не вистачає часу? 

Законом України “Про публічні закупівлі” (далі — Закон) в таких випадках передбачено можливість застосувати підставу для внесення змін у договір, описану в ч.6 ст.41. Вона звучить таким чином:

Дія договору про закупівлю може бути продовжена на строк, достатній для проведення процедури закупівлі/спрощеної закупівлі на початку наступного року в обсязі, що не перевищує 20 відсотків суми, визначеної в початковому договорі про закупівлю, укладеному в попередньому році, якщо видатки на досягнення цієї цілі затверджено в установленому порядку.

Давайте детально розберемо всі нюанси цієї підстави внесення змін у договір.

Продовжити договір можна лише в тому разі, якщо строк дії договору ще триває. Тобто, якщо договір закінчується 31.12.2021, то продовжити його потрібно не пізніше цієї дати. 

У замовника є можливість продовжити договір лише, якщо проводити процедуру закупівлі/спрощену закупівлю на початку наступного року за цим предметом договору.

Якщо ви, наприклад, плануєте провести закупівлю без використання електронної системи поточний договір не продовжується. В такому випадку ви просто одразу укладаєте пряму угоду з постачальником на 2022 рік.

Сума збільшення договору не повинна перевищувати 20% від основного договору. Виникає запитання, від якої суми рахувати 20%, якщо під час дії договору було внесено зміни, та вартість договору зменшувалась або збільшувалась. В Законі коротко зазначено, що сума додаткової угоди не повинна бути більше ніж 20% від початкового договору. 

В листі Мінекономіки № 3304-04_69987-06 від 24.11.2020 року більш детально розписано, що 20% відраховується від остаточної (кінцевої) вартості укладеного договору з урахуванням змін, внесених до нього. Давайте розглянемо на прикладі.

За результатами проведення закупівлі укладено договір на суму 300 тис. грн. Через деякий час замовник вніс зміни до договору, зменшив його вартість на 60 тис. Сума договору склала 240 тис. грн. Тож, відповідно до роз’яснення Мінекономіки, максимальна сума збільшення договору має розраховуватись від 240 тис. грн та становитиме  48 тис. грн.

Наступна умова мають бути затверджені видатки на укладення додаткової угоди щодо продовження строку дії договору.

Дуже часто під час укладення додаткової угоди замовник може ще не знати, на яку саме суму буде збільшувати договір. В такому випадку:

  • спочатку укладається перша додаткова угода саме на продовження строку дії договору. В Законі не зазначено дати, до якої потрібно продовжувати строк. Вказано лише, що дія договору про закупівлю може бути продовжена на строк, достатній для проведення закупівлі/спрощеної закупівлі. Тому зазначити кінцеву дату дії договору можна в залежності від того, скільки часу ви розраховуєте витратити на проведення закупівлі;
  • потім, коли визначено суму збільшення договору, укладається друга додаткова угода. У ній зазначається відповідна вартість, але в розмірі не більше 20% від основного договору.

Вищезазначена підстава щодо продовження договору не розповсюджується на закупівлі без використання електронної системи та допорогові закупівлі. Ці види закупівель не регулюються Законом, тож, використовувати цю причину та укладати додаткову угоду з посиланням на цей пункт Закону буде некоректно.

Також, в основному договорі обов’язково має бути передбачена можливість використовувати вищезазначену підставу та порядок внесення змін. Це описано в тому ж листі Мінекономіки № 3304-04_69987-06 від 24.11.2020 року.

І наостанок, щодо планування в випадку продовження договору на 20%, до річного плану не потрібно вносити інформацію щодо збільшення суми договору. В той же час, перед здійсненням нової закупівлі за цим предметом договору річний план публікується обов’язково, але без урахування суми, на яку було збільшено договір.

Детальніше в листі Мінекономіки № 3304-04/54160-06 від 03.09.2020 року “Щодо планування закупівель”.

Як опублікувати додаткову угоду на майданчику можна переглянути за посиланням.

Катерина КлочковаКатерина Клочкова, фахівчиня відділу розвитку державних закупівель майданчика Zakupki.Prom

Сподобалась стаття?
Приєднуйтесь, щоб отримувати добірки новин про закупівлі, тендери та аукціони раз на місяць!

Неправильний email. Спробуйте, будь ласка, ще раз Виникла помилка. Спробуйте, будь ласка, пізніше

Залишилось тільки підтвердити email %email% — лист із підтвердженням вже чекає у вашій скринці :)

Коментарі закриті для цієї сторінки.

Календар заходів

Грудень 2022
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
28
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1