Як запровадити в компанії категорійний менеджмент?

Чергова зустріч Клубу Закупівельників, котра відбулась 6 липня, була присвячена темі категорійного менеджменту. Спікерами зустрічі стали: 

 • Олена Курамшина, директорка із закупівель групи підприємств UMG Investments. Співавтор і тренер програми IPSM «Категорійний менеджмент». Тренер в напрямку закупівель в Україні.
 • Олексій Яновский, начальник управління закупівель компанії «ІНТЕРПАЙП». Відповідає за закупівлю всіх ТМЦ, обладнання та послуг компанії за винятком металобрухту. В закупівлях з 2011 року.
 • Володимир Ковальов, начальник управління категорійного менеджменту в компанії “Оператор ГТС України”.

Розпочала зустріч Олена Курамшина, яка розповіла про причини обрання стратегії категорійного менеджменту. Спробувати інструмент категорійного менеджменту вирішили, тому що компанія має різні напрями діяльності. Зокрема, спеціалізується на переробці та виробництві промислових товарів і послуг, комерційній експертизі бізнес-проектів та цифровізації промисловості. В свою чергу, категорійний менеджмент дозволяє бути динамічними та гнучкими. 

Олена поділилася кейсом впровадження такої стратегії на прикладі категорії “спецтехніка”. Основними задачами  впровадження були:

 • вироблення оптимальних підходів до закупівель
 • підвищення якості закупівельних процесів у ланцюзі
 • використання ТСО (Total Cost of Ownership загальна вартість володіння майном, вартість експлуатації) для вибору оптимального рішення по закупівлі спецтехніки та порівняння пропозицій на ринку.

Стратегічні цілі, які планувала досягти компанія INTECH (портфельна компанія UMG Investments) за допомогою категорійного менеджменту:

 • уникнути залежності від одного постачальника і запровадити дольові параметри відповідності ТСО для кожного учасника. Тобто постачальник, який відповідає всім вимогам ТСО повинен отримувати 60% замовлень, інший 30%, далі 10%.
 • знизити витрати на закупівлі та отримати економію від 600 000 дол. на рік
 • знизити витрати та налагодити своєчасне постачання згідно виробничої програми
 • зменшити загальну вартість володіння ТСО, в тому числі затвердити метод розрахунку ТСО та порівняння техніки.

Олена також поділилися результатами, які компанія досягла після впровадження стратегії. Зокрема, вдалося:

 • досягти економії від закупівлі техніки у розмірі 959 000 дол. за 2017-2020 роки
 • позбутися залежності від одного постачальника 
 • запровадити розрахунки ТСО для всього парку техніки
 • розробити основні правила та критерії вибору постачальників та принципи розподілення обсягів замовлень

За словами Олени, критично важливо при впровадженні стратегії категорійного менеджменту вести прозору комунікацію між внутрішнім замовником та ринком.

Тобто необхідно запитувати думку та отримувати зворотний зв’язок від кінцевого замовника та працювати в команді. А технічне завдання повинно проходити ретельну експертизу, щоб вирішити чи дійсно потрібно це закуповувати.

До того ж, стратегію необхідно постійно актуалізувати та підбивати підсумки за певний період. Якщо, наприклад, компанія закуповує раз на квартал, то актуалізувати стратегію потрібно раз на квартал.

Володимир Ковальов, у свою чергу, звернув увагу на те, які якості повинні мати категорійні менеджери. Тож, перш за все, необхідне критичне мислення, а знання та навички у певній категорії, безперечно будуть бонусом. Проте необхідну технічну інформацію завжди можна отримати у постачальників.

Володимир зауважив, що категорійний менеджмент можна запровадити не лише у великих компаніях, адже це процес по створенню конкурентних переваг через стратегічне управління закупівлями.

І тут можна виділити 3 фактори:

 • Категоризація. Визначення категорії – це перший крок в процесі впровадження  категорійного менеджменту, де кожна товарна категорія розглядається, як окремий бізнес-процес зі своїм бюджетом, ціноутворенням, політикою закупівель, тощо.
 • Експертиза. Потрібно ретельно вивчити категорію, а для цього варто створити спеціальну групу, що складається із зацікавлених фахівців різних підрозділів. В одній команді працюють інженери, постачальники, закупівельники, фахівці відділу контролю цін та інші. Вони повинні досліджувати ринок, визначити основних постачальників, проаналізувати ціни, тощо. І на основі цих даних розробити категорійну стратегію.
 • Стратегічне управління. Для кожної категорії товарів, робіт і послуг визначається найбільш ефективний підхід – категорійна стратегія. Такі стратегії, як правило, охоплюють не тільки питання економії, але і своєчасність та надійність постачання, якість послуг, ефективність логістики, оборотність і доступність складських запасів.

Олексій Яновский розповів, що «ІНТЕРПАЙП» тільки на початку шляху по  впровадженню стратегії категорійного менеджменту. Лише в кінці 2020 року компанія розпочала запроваджувати 5 категорійних стратегій.

Олексій вважає, що це інструмент зміни філософії менеджменту компанії, де закупівельник є медіатором між внутрішнім замовником та ринком.

Завдяки категорійному менеджменту «ІНТЕРПАЙП» формалізувала підходи до закупівель. 

Олексій поділився кейсом впровадження категорійного менеджменту по засобам індивідуального захисту. У результаті компанія отримала економію 15%, а також сформували пул основних постачальників, котрі найбільше відповідають зазначеним у документації критеріям, адже конкуренція повинна бути збалансованою.

Крім того, створили уніфікований довідник “Засобів індивідуального захисту”. Також Олексій зауважив, що для початку впровадження стратегії групі закупівельників довелось проходити навчання. Тому що без навчання написання категорійних стратегій неможливе. 

На  сьогоднішній день прогресивні компанії активно впроваджують знання про категорійний менеджмент, товарні категорії та навчають цьому своїх співробітників. Від традиційної схеми управління він відрізняється тим, що від самої закупівлі категорійний менеджер аналізує весь ланцюжок товару і робить висновки.

При цьому зникає традиційна конфронтація між замовником та ринком, взаємовідносини переходять в вигідну для всіх співпрацю.

Запис зустрічі Клубу Закупівельників

Сподобалась стаття?
Приєднуйтесь, щоб отримувати добірки новин про закупівлі, тендери та аукціони раз на місяць!

Неправильний email. Спробуйте, будь ласка, ще раз Виникла помилка. Спробуйте, будь ласка, пізніше

Залишилось тільки підтвердити email %email% — лист із підтвердженням вже чекає у вашій скринці :)

Коментарі (0)

Календар заходів

Грудень 2022
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
28
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1