Як здійснювати протикоронавірусні закупівлі

КМУ прийняв Постанову № 1012 від 22 вересня 2021 р (далі — Постанова), в якій затверджено перелік лікарських засобів, які необхідні для боротьби з коронавірусом, та порядок їх закупівлі. Нагадаємо, що з 24.07.2021 року правила здійснення “протиковідних” закупівель прописані в ЗУ “Про публічні закупівлі” (далі — Закон). Ця ж Постанова є доповненням до норм Закону. В даному матеріалі ми розберемось, як тепер потрібно проводити такі закупівлі.

Те, що закуповується для боротьби з коронавірусом, в Законі розділено на дві групи. В першу групу входять:

1) лікарські засоби, вакцини або інші медичні імунобіологічні препарати;
2) розхідні матеріали для надання медичної допомоги хворим на COVID-19 та медичні вироби для вакцинації від COVID-19;
3) медичне обладнання для закладів охорони здоров’я, що надають допомогу пацієнтам, хворим на COVID-19
4) системи постачання медичних газів, необхідні для виконання заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій коронавірусної хвороби (COVID-19).

Прийнята Постанова стосується  тільки першого пункту цієї групи. В ній наведено конкретний перелік лікарських засобів та порядок їх закупівлі. Відповідно до цього порядку, потрібно визначити уповноважену замовником особу, яка в свою чергу:

1) проводить попередні ринкові консультації з потенційними постачальниками та здійснює аналіз ринку задля визначення найбільш економічно вигідної пропозиції;

2) планує закупівлі та вносить інформацію до річного плану закупівель в електронній системі закупівель, зокрема про технічні, якісні та інші характеристики предмета закупівлі;

3) організовує та проводить закупівлі;

4) перевіряє надійність особи, з якою планується укласти договір про закупівлю, зокрема шляхом встановлення наявності документально підтвердженого досвіду здійснення, аналогічного (аналогічних) за предметом закупівлі договору (договорів);

5) перевіряє доброчесність особи, з якою планується укласти договір про закупівлю, а саме:

– перевіряє, чи було притягнуто особу, з якою планується укласти договір про закупівлю, до відповідальності за вчинення корупційного правопорушення або правопорушення, пов’язаного з корупцією;

– перевіряє, чи є постачальник пов’язаною особою з керівником або службовими особами замовника;

– перевіряє, чи притягувалась особа, з якою планується укласти договір про закупівлю, протягом останніх трьох років до відповідальності за порушення, передбачене пунктом 4 частини другої статті 6, пунктом 1 статті 50 ЗУ “Про захист економічної конкуренції”, у вигляді вчинення антиконкурентних узгоджених дій, що стосуються спотворення результатів тендерів;

6) забезпечує складання, затвердження та зберігання відповідних документів з питань закупівель;

7) оприлюднює в електронній системі звіт про договір про закупівлю (закупівлю без використання електронної системи) з позначкою “COVID-19”, договір та всі додатки до нього і звіт про виконання договору відповідно до статті 10 Закону.


Як бачимо, уповноважена замовником особа повинна провести комплексну перевірку постачальника, яка включає в себе деякі пункти 16 та 17 статті Закону, що застосовуються у відкритих торгах. Виявлення хоча б однієї з обставин пункту 5 перешкоджає укладенню договору про закупівлю.

Переліку решти товарів першої групи (розхідні матеріали, медичне обладнання, системи постачання газів) немає. Так само немає і порядку їх закупівлі. Це означає, що замовники можуть самостійно визначити, які товари відносяться до цих категорій. Але робіть це зважено, обґрунтовано і відповідально, щоб, у разі потреби, можна було відстояти свою позицію перед перевіряючими органами.

Замовник поза електронною системою проводить закупівлю таких товарів, за результатами якої через майданчик оприлюднює звіт про договір (закупівлю без використання електронної системи) з позначкою “COVID-19”, файл з договором та всі додатки до нього і звіт про виконання договору відповідно до статті 10 цього Закону.

Підсумуємо: всі товари з першої групи в незалежності від суми закуповуються без використання електронної системи з подальшим звітуванням через майданчик. Якщо це закупівля лікарських засобів, то замовник додатково повинен виконувати передбачений Постановою порядок і орієнтуватися на перелік.

До другої групи відносяться всі інші товари і послуги, які не увійшли в першу, але так само потрібні для боротьби з коронавірусом. Переліку для них також немає, але, знову ж таки, не забувайте про зважений та аргументований підхід.  Придбання таких товарів і послуг здійснюється за порядком проведення спрощених закупівель (стаття 14 Закону) в незалежності від суми. Зверніть увагу, що немає не тільки верхньої межі, але й нижньої. Тобто, виходячи з поточного тексту Закону, для товарів і послуг з другої групи спрощена закупівля застосовується і при очікуваній вартості в 20 мільйонів, і при 1 тисячі гривень.

Також варто зазначити, що ні в першій, ні в другій групі немає робіт. Тобто не можна за вищевказаними правилами закупити, наприклад, капітальний ремонт лікарні, яка допомагає пацієнтам з коронавірусом. 

На нашому навчальному порталі ви знайдете інструкції, в яких покроково відображено процес публікації спрощених закупівель та закупівель без використання електронної системи. Під час публікації останньої не забувайте ставити відмітку “COVID-19”.

Сподобалась стаття?
Приєднуйтесь, щоб отримувати добірки новин про закупівлі, тендери та аукціони раз на місяць!

Неправильний email. Спробуйте, будь ласка, ще раз Виникла помилка. Спробуйте, будь ласка, пізніше

Залишилось тільки підтвердити email %email% — лист із підтвердженням вже чекає у вашій скринці :)

Коментарі (4)

 • Юлія
  04 Жовтня 2021, 11:18

  Доброго дня! Підкажіть, будь ласка, згідно цієї статті, придбання захисних масок хоч на 500 грн має бути проведена через спрощену закупівлю? Прямим договором чи прозоро маркетом скористуватися не можно?

  Відповісти
  • a.ivlieva
   11 Жовтня 2021, 09:53

   Закон не передбачає використання електронного каталогу чи будь-якого іншого способу закупівлі, крім спрощеної, якщо це товари чи послуги з другої групи.

   Відповісти
 • Віктор
  20 Жовтня 2021, 12:28

  Чи звільняються від ПДВ товари,які закуповлюються для COVID-19

  Відповісти
  • Мисев Евгений
   21 Жовтня 2021, 17:22

   Перелік товарів для закупівель COVID-19, що звільняються від оподаткування ПДВ, визначений Постаново КМУ № 224 від 20 березня 2020 р.

   Відповісти

Календар заходів

Грудень 2022
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
28
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1