Яку стратегію обрати бізнесу під час кризи

Ми вибрали для вас найцікавіше з інтерв’ю Наталії Ковальової, керівниці майданчика Zakupki.Prom.ua, з Наталією Подгорною, яка виконує обов’язки керівника департаменту закупівель компанії lifecell.

У рамках проекту Zakupki.Відверто Наталія Подгорна, розповіла, як змінились вподобання мобільних користувачів у період пандемії та на чому потрібно фокусуватися відділам закупівель. 

Яку стратегію обрати бізнесу під час кризи - Zakupki_Відверто

Наталія Ковальова: Карантин дуже сильно вплинув на наші звички. Все більше людей купують онлайн. Яким чином це вплинуло на обслуговування ваших клієнтів?

Наталія Подгорна: У нас у компанії і до цього було досить багато послуг, які ми надавали без відвідування магазинів. Їх можна було замовити онлайн. З кінця минулого року ми запустили e-sim, — це електронна сімка, яку не потрібно вставляти в телефон, а достатньо просто скачати файл.

А з 31 березня ми запустили послугу віддаленої заміни сім-карти, тобто відвідувати магазин не потрібно. І відразу ж зросли спроби шахрайства, тому що зараз мобільний телефон — незамінний помічник. Банківські картки прив’язані до номера, акаунтів у соціальних мережах, навіть грошима на мобільному телефоні користуватися можна так само, як грошима на банківській картці. Звичайно, це був ласий шматок для шахраїв, але ми були готові.

Можу сказати, що з моменту запуску віддаленої заміни сімки, у нас налічувалося до 41 спроб шахрайства на день. Зараз це зведено до однієї на тиждень.

Наталія Ковальова: Тож ви проводите віддалену ідентифікацію користувачів?

Наталія Подгорна: Так.

Наталія Ковальова: Все ж таки більшість людей притримуються соціальної дистанції. Чи збільшувалося навантаження на мережу під час карантину?

Наталія Подгорна: У березні  у нас виріс голосовий трафік у порівнянні з попередніми місяцями. Швидше за все, це пов’язано з тим, що люди були стурбовані, їм потрібно було поділитися з кимось своїм занепокоєнням.

Як тільки країна пішла на карантин, ми забезпечили медиків безкоштовним зв’язком для того, щоб вони могли консультувати. Але вже у квітні-травні трафік повернувся до нормального режиму. 

Наталія Ковальова: Чи витримала мережа таке навантаження?

Наталія Подгорна: Знаєте, коли найбільше навантаження на мобільних операторів? У новорічну ніч, коли трафік зростає у два рази. Звичайно, наша мережа до цього готова. У березні такого великого стрибка не було.

Наталія Ковальова: Дуже багато компаній думають про те, яким чином їм суміщати віддалений режим роботи та роботу в офісі. Ви плануєте розвиток у цьому напрямі?

Наталія Подгорна: Наша компанія вже більше 2 років для деяких функцій використовує можливість працювати віддалено. Це означає, що вони більшу частину часу працюють з дому, і якийсь час знаходяться в офісі.

У нас у департаменті є, наприклад, відділ управління контрактами, яким необхідно зосередитися на роботі, а поруч із закупівлями в open space це зробити дуже складно. Тому вони працювали віддалено навіть до карантину. Щодо настрою команди, то коли пішли на карантин, вони спочатку були раді, а потім стали нудьгувати за офісом, хотілося повернутися та спілкуватися. А зараз мені здається вже виробилася звичка віддаленої роботи. 

Ми робили дослідження серед співробітників, так званий пульс вимірювали. Там були запитання у чотирьох аспектах, які стосувалися підтримки керівництва і комунікації, здоров’я і безпеки, віддаленої роботи. Можу сказати, що у нас вийшов дуже високий рівень задоволеності в цілому, а найнижчий відсоток задоволеності був у відповіді на запитання: “Чи вдається вам гнучко поєднувати робочі завдання і особисті зобов’язання”. 

Звичайно місяці ефективної роботи з дому змушують думати про те, що можна і надалі збільшувати кількість функцій, які можуть працювати віддалено.

Наталія Ковальова: Зараз багато хто говорить про те, що насувається криза. Компанія lifecell готова до таких подій? 

Наталія Подгорна: Можу сказати, що це не перша криза, яку переживає наша компанія.

Мені здається у нас вже з’явилася звичка, як тільки є хоч якийсь натяк на кризу, відразу ж акумулювати всі сили, щоб реагувати.

Перша наша робота віддалено була  у 2014 році. Ми зрозуміли, що можемо це робити, виявили слабкі місця та як їх потрібно розвивати, на випадок, якщо знову що-небудь повториться. Тому з 2014 року ми все більше діджиталізувалися, щоб була можливість онлайн-доступу. Я маю на увазі організаційні ресурси, системи та рішення.

Крім того, з 2018 року ми запустили електронний документообіг з нашими партнерами, а до цього ми запустили його у закупівлях. Звичайно, у минулому році не всі компанії погоджувалися переходити на електронний документообіг, у них були побоювання. А ось під час пандемії все більше і більше компаній переходило.

Але звичайно, нам довелося свої бізнес-плани, стратегії, інвестиції міняти на ходу, відмовитися від якихось проектів або відкласти їх.

Наталія Ковальова: На вашу думку, у період турбулентності, від чого компанії в першу чергу потрібно відмовитись?

Наталія Подгорна: Можу сказати, що компанія повинна відмовлятися від дій, які не приносять ніякої цінності та бізнесу. Потрібно це робити незалежно від часу, завжди моніторити процеси.

Найголовніше — це люди, хороші фахівці, експерти. Адже саме співробітники роблять компанію успішною.

Тому під час турбулентності потрібно не розгубити цінних співробітників, тому що як нам відомо з історії, всі кризи проходять. Після кризи настає етап зростання. І до моменту, коли компанія буде готова знову збільшувати штат цих хороших фахівців, вільних може не виявитися.

Наталія Ковальова: Як вважаєте, на чому треба наразі фокусуватися співробітникам відділів закупівель?

Наталія Подгорна: Співробітникам відділів закупівель потрібно зараз фокусуватися на тому ж, на чому і зазвичай. Єдине — не панікувати, тому що паніка заважає приймати критичні рішення, тверезо мислити. Тут потрібно як герой відомого мультика: “Спокій, тільки спокій”. Ще більш уважно ставитися до потреб, з якими приходить внутрішній клієнт, перевіряти, питати, а чи дійсно це потрібно. Можливо, товар є на складі, або  можемо почекати, тому що наші внутрішні замовник —  ті ж люди, які можуть панікувати. Необхідно за поточними договорами з постачальниками проводити переговори, знаходити кращі рішення. Але кращі рішення не в плані “віджимати” від постачальника все, що необхідно.

Знаходьте рішення, які б підходили і вам, і постачальнику. Звичайно ж, звертати увагу на терміни поставок і шукати альтернативи, якщо є якісь затримки. Тобто, все те ж, як і зазвичай, тільки більш уважно.

Наталія Ковальова: Ми чули від деяких замовників, що зараз постачальники часто використовують ситуацію на свою користь і вимагають передоплату. Як поводити себе закупівельникам, щоб не втратити партнерські стосунки?

Наталія Подгорна: Якщо це дійсно компанії, які хочуть бути партнерами, то необхідно сідати і разом знаходити рішення. Тому що ситуація на ринку змінилася, як і умови фінансування. Можливо, у компанії-постачальника більше немає коштів, щоб витримувати умови післяплати. Або вартість грошей, які вони беруть у банку, значно зросла. Так, певно, бувають постачальники, які не думають про свій завтрашній день і хочуть отримати зараз і сьогодні. Можливо потрібно дивитися на альтернативи, на інших постачальників та намагатися для своєї компанії отримати найкращі умови.

Закупівельникам зараз теж не можна ставати в агресивну політику, бо може бути ситуація, коли постачальник виконає умови, але після вашого контракту просто не зможе далі працювати. Відповідно у вас в наступному тендері не буде конкуренції і підвищиться ціна. Тому тільки спільна робота дозволить вижити в цій ситуації і вам, і вашому партнеру.

Сподобалась стаття?
Приєднуйтесь, щоб отримувати добірки новин про закупівлі, тендери та аукціони раз на місяць!

Неправильний email. Спробуйте, будь ласка, ще раз Виникла помилка. Спробуйте, будь ласка, пізніше

Залишилось тільки підтвердити email %email% — лист із підтвердженням вже чекає у вашій скринці :)

Коментарі (0)

Календар заходів

Грудень 2022
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
28
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1