Життєвий цикл закупівлі: що це таке та як ним користуватися

Зміст інструкції

Приклад визначення переможця за вартістю життєвого циклу
В яких ситуаціях доцільно використовувати життєвий цикл
В яких процедурах можна застосовувати життєвий цикл
Як оголосити закупівлю з життєвим циклом

З 30 квітня 2021 року у замовників з’являється можливість оголошувати закупівлі з урахуванням життєвого циклу. 

Життєвий цикл – це новий вид алгоритму визначення переможця у закупівлі. Він застосовується у випадку, якщо замовник бажає оцінити предмет закупівлі не лише за його вартістю, а й за вартістю його утримання, обслуговування та додаткових витрат.

Ціну життєвого циклу рахує постачальник відповідно до формул, що мають бути прописані в тендерній документації. В електронних полях учасник просто вказує вартість, яка вийшла при розрахунку.

Загальна вартість пропозиції (тобто цінова пропозиція за предмет закупівлі та вартість життєвого циклу) може бути вищою за очікувану вартість закупівлі. При цьому цінова пропозиція не може перевищувати очікувану вартість. Саме на суму цінової пропозиції учасника за результатом аукціону і має бути укладений договір.

Вартість життєвого циклу на суму договору не впливають. Життєвий цикл необхідний лише для оцінки пропозицій.

Приклад визначення переможця за вартістю життєвого циклу

Давайте розглянемо конкретний приклад, щоб було зрозуміліше. 

Припустимо ви збираєтеся оголосити закупівлю автобусів. При звичайній закупівлі перемогу отримує товар з найнижчою вартістю, який при цьому відповідає вимогам замовника. При використанні життєвого циклу замовник може додати до оцінки: витрати на паливо та орієнтовну вартість ремонту. 

Постачальник “Перший”  вказує, що вартість товару 20 000 000 грн, при цьому вказує що витрати на паливо за рік складуть 2 000 000 грн, а вартість ремонту – 500 000 грн. Витрати на паливо та вартість ремонту учасник вираховує за формулами замовника, які повинні бути прописані в тендерній документації.

Постачальник “Другий” вказує що вартість товару 21 000 000 грн, витрати на паливо – 1 200 000 грн, а вартість ремонту – 400 000 грн.

При застосуванні варіанту оцінки пропозиції за найнижчою ціною, перемагає “Перший”, але при застосуванні оцінки пропозиції за життєвим циклом перемогу отримає “Другий”.  

Тобто, при застосуванні життєвого циклу на розгляд замовнику першим буде потрапляти пропозиція з найменшою загальною вартістю (ціна товару плюс вартість життєвого циклу), а не ціновою пропозицією.

В яких ситуаціях доцільно використовувати життєвий цикл

Застосовувати життєвий цикл доцільно у закупівлях, якщо:

  • предмет закупівлі має тривалий строк експлуатації
  • передбачаються значні витрати, пов’язані з експлуатацією або утилізацією предмета закупівлі

Це не вичерпний перелік, адже все залежить від конкретної ситуації. Для прийняття більш обґрунтованого рішення можна проконсультуватися з технічними спеціалістами на ринку предмета закупівлі. 

В яких процедурах можна застосовувати життєвий цикл

  • Відкриті торги;
  • відкриті торги з публікацією англійською мовою;
  • спрощені торги із застосуванням електронної системи закупівель (оборонні закупівлі).

Як оголосити закупівлю з життєвим циклом

Якщо ви бажаєте використовувати життєвий цикл для оцінки пропозицій, то спочатку необхідно підготувати тендерну документацію з описом формул розрахунку вартості життєвого циклу. Для цього вам може допомогти Наказ Мінекономіки від 28.09.2020 № 1894.Цим Наказом затверджена примірна методика визначення вартості життєвого циклу, проте ви можете розробити власну методику.

На сторінці створення закупівлі після того, як ви вибрали тип закупівлі, виберіть в “Особливості процедури” – “За вартістю життєвого циклу”.

Під кінцевим строком подання тендерних пропозицій ви побачите новий розділ – “Методи оцінки пропозиції”. Ви самостійно вибираєте один чи декілька методів. Обов’язково має бути вибраним хоча б один, інакше оголосити закупівлю з життєвим циклом не вдасться. 

Обрані критерії з’являться в блоці “Електронна тендерна документація”.

Внутрішня структура та логіка роботи аналогічна, як в інших критеріях “Електронної тендерної документації”. Детальніше про цей розділ ви можете почитати в цій інструкції.  

Спосіб підтвердження тут може бути лише “Документ”. 

Після аукціону

Під час аукціону пропозиції ранжуються по вартості життєвого циклу. 

Після аукціону ви побачите всіх постачальників з описом всіх складових його ціни. 

На оцінку першим потрапить пропозиція з найменшою загальною сумою (цінова пропозиція плюс вартість інших складових життєвого циклу). При визначенні переможця потрібно враховувати, що договір підписується на вартість цінової пропозиції. Вартість інших складових життєвого циклу ніяк не впливає на суму підписаного договору, а необхідна лише для оцінки пропозицій.

Ось і все. Бажаємо успішних закупівель на майданчику Zakupki.Prom. 

Сподобалась стаття?
Приєднуйтесь, щоб отримувати добірки новин про закупівлі, тендери та аукціони раз на місяць!

Неправильний email. Спробуйте, будь ласка, ще раз Виникла помилка. Спробуйте, будь ласка, пізніше

Залишилось тільки підтвердити email %email% — лист із підтвердженням вже чекає у вашій скринці :)

Коментарі (0)

Календар заходів

Грудень 2022
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
28
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1