Зоя Чечуліна: чи замінять роботи закупівельників?

Ми вибрали для вас найцікавіше із інтерв’ю Наталії Ковальової, керівниці майданчика Zakupki.Prom.ua, з Зоєю Чечуліною, експерткою із закупівель, яка має 20-річний досвід роботи у компанії «Mondelez International».

У рамках проекту Zakupki.Відверто Зоя Чечуліна розповіла, як компаніям реагувати на кризу, які головні компетенції закупівельника чи замінять роботи спеціалістів із закупівель. 

Зоя Чечуліна чи замінять роботи закупівельників - Zakupki.Відверто

Наталія Ковальова: Дуже вражає ваш досвід роботи в «Mondelez International». З якої посади ви починали?

Зоя Чечуліна: Я приєдналася до Kraft Foods (на той час), як секретар рецепції. Я писала диплом з культурології в Києво-Могилянській Академії і розглядала цю роботу, як тимчасову, щоб заробити кишенькові гроші.

Але так сталося, що застрягла на 20 років. Я дуже вдячна, що мені довіряли, давали галузі, в яких я не мала досвіду, допомагали вчитися та робити висновки з помилок. Саме ці фактори, я думаю, призвели до того, що 20 років мені не було сумно.

Наталія Ковальова: Якими якостями, на ваш погляд, має володіти сучасний закупівельник?

Зоя Чечуліна: Протягом цих 20-ти років змінювалася не тільки я, змінювалося бізнесове середовище і функція закупівель. Отже, компетенції закупівельника також еволюціонували. Я вважаю, що зараз необхідно мати, як більш класичні компетенції закупівельників, наприклад, мистецтво переговорів чи побудова стратегії постачання, так і лідерські.

Отже, яким має бути сучасний закупівельник? Я думаю, що перш за все, це – людина, яка має стале місце за столом переговорів та розуміє стратегію бізнесу.

Отже, бізнес партнер – це перша якість сучасного закупівельника. Друга якість, яка насправді, є дуже важливою не тільки для закупівельників, – це адаптивність.

Ми живемо в світі, який дуже вразливий, невизначений і непостійний. Тож закупівельник має вміти адаптувати, не переробляти, не змінювати, а адаптувати стратегії і тактики до вимог змінюючого середовища.

Третя компетенція, яка є також дуже важливою, – це побудова відносин. Побудова відносин «win-win», тобто «перемога-перемога», як з внутрішніми клієнтами, так і з постачальниками.

Наталія Ковальова: Зараз я думаю, що адаптивність стає ще більш актуальною, бо ми переживаємо велику невизначеність в теперішній ситуації. Як взагалі компаніям поводитися під час цих змін?

Зоя Чечуліна: Все що зараз відбувається, якщо ми кажемо у відношенні компаній, це такий своєрідний краш-тест до декількох речей. Перше – до того, наскільки компанії вміють адаптуватися до нових реалій, наприклад, віддаленої роботи. Наскільки готові технологічно і емоційно, тому що це нелегко.

А по-друге, якщо ми говоримо про закупівлі, це також краш-тест на те, як гарно ми зробили свою “домашню” роботу в управлінні ризиками. Чи були вони лише на папері, або зроблені раз на рік і потім не переглядалися, наскільки управління ризиками було частиною побудови стратегії закупівель.

Якщо ми не звертали увагу на потенційні ризики, наприклад, маючи тільки одного постачальника для певного матеріалу чи не розуміючи другий рівень постачання, то матимемо більш складну ситуацію.

Якщо ми вибудовували «win-win» стосунки з нашими партнерами, то я думаю таким компаніям буде легше знайти вихід з ситуацій, що виникли в результаті кризи.

Також я думаю це час рефлексії, щоб зрозуміти, які наступні кроки нам треба зробити після виходу з цієї ситуації.

Наталія Ковальова: Якщо подивитися на ситуацію в Україні, то думаю, що більшість бізнесів не зробили цю “домашню” роботу. Що б ви порадили таким компаніям, щоб пережити цю кризу та, можливо, вийти з неї сильнішими?

Зоя Чечуліна: Дуже цікаво, що ієрогліф, який означає слово «криза» має дві частини. Перша – звучить, як «загроза», а друга, як «можливість». Тобто я б запропонувала дивитися на ситуацію, як на можливість проаналізувати, що працює, а що ні, та вибудовувати крок за крок правильний процес. Що я маю на увазі? Ми зараз бачимо, наприклад, діджиталізацію. Навіть на рівні спілкування всі користуються Zoom та ін. програмами.

Раніше ми казали, що діджиталізація – це nice to have, тобто щось, що добре б було мати. Зараз це вже необхідність.

Але якщо маленький бізнес чи бізнес, який раніше не був автоматизованим, скаже: «Ми все автоматизуємо і у нас не буде ніяких ризиків», – це велика помилка. Чому? Бо перед тим, як щось автоматизувати, треба переконатися, що ваш процес працює. Ми аналізуємо, наприклад, що в нас є “больові” точки у певному процесі. Ми його спочатку відпрацьовуємо, розуміємо, як цей процес має відбуватися, а тоді вже автоматизуємо. 

Наталія Ковальова: Ви сказали про діджиталізацію, а чи стосується це так само і закупівель?

Зоя Чечуліна: Звичайно. Є дуже багато програм й ініціатив в компаніях, щоб перенести або повністю  автоматизувати весь процес. Але не варто сподіватися, що через деякий час ми замінимо закупівельників роботами.

Так, роботи, штучний інтелект і так звані параметричні бідінги, тобто бідінги, які базуються на дуже складних параметрах, вже допомагають. Наприклад, якщо ви робите тендер по логістиці і у вас 200 маршрутів проаналізувати їх самостійно в Excel дуже-дуже важко. Зараз вже є компанії, провайдери, які надають можливості все це робити більш автоматизовано. Але все одно для фінального аналізу і прийняття рішення потрібна людина, яка розуміє ринок та стратегію бізнесу.

Тобто я вважаю, що система буде допомагати автоматизувати і скоротити час певних операцій, аналітики, припущень, але все-таки професіональні закупівельники завжди будуть потрібні на ринку, щоб приймати рішення для найкращої вигоди для бізнесу.  

Наталія Ковальова: Тож на вашу думку, роботи допоможуть нам обрати декілька найкращих варіантів, але вирішальне слово буде за закупівельником?

Зоя Чечуліна: Так. І теж саме з управлінням ризиками. Дуже важливий елемент в циклі управління ризиками – це постійний моніторинг. Уявіть: у вас постачальники по всій Європі.

Кожен день потрібно дивитися, геополітичні турбулентності трапляються, або економічні речі. Бо це впливатиме на мережу постачання. А якщо є гарний інструмент, який за допомогою штучного інтелекту абсорбує масиви даних і видає тільки те, що актуально, що вам це дає? Швидкість для прийняття рішення. Тобто інструменти надаватимуть нам релевантні дані, але за вас робот не прийме це рішення. Тільки людина може прийняти правильне рішення.

Наталія Ковальова: Як вважаєте, криза вже торкнулася закупівель в Україні?

Зоя Чечуліна: Я думаю, що вона почала цей шлях. І зараз час передивитися наші закупівельні стратегії. Я б не радила починати все з нуля і переробляти їх, але елемент адаптивності, про який ми казали, я думаю буде доречним. Подивитися, яка взагалі стратегія бізнесу і підлаштовувати наші тактики під інтереси бізнесу і оточення, яке навколо нас.

Багато хто з постачальників теж потерпає, тобто чи зможуть вони надалі забезпечувати нас на тому ж рівні? Чи можемо ми їм допомогти, або вони нам? Я завжди дивлюсь на речі позитивно, зараз також є час для певних інновацій. І ми маємо, я вважаю, вчитися з тих неймовірних прикладів в закупівлях, які ми бачимо, щоб адаптувати їх або розпочинати використовувати в наших компаніях.

Сподобалась стаття?
Приєднуйтесь, щоб отримувати добірки новин про закупівлі, тендери та аукціони раз на місяць!

Неправильний email. Спробуйте, будь ласка, ще раз Виникла помилка. Спробуйте, будь ласка, пізніше

Залишилось тільки підтвердити email %email% — лист із підтвердженням вже чекає у вашій скринці :)

Коментарі (0)

Календар заходів

Грудень 2022
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
28
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1