ЗУ “Про публічні закупівлі” чи Постанова № 169: думки експертів

Під час дії воєнного стану чимало замовників розмірковують над правомірністю проведення закупівель відповідно до норм ЗУ “Про публічні закупівлі”. Думки розійшлися, тому ми поцікавилися, яка позиція у експертів у сфері публічних закупівель. 

Чи можна використовувати норми ЗУ “Про публічні закупівлі” для проведення закупівель під час воєнного стану, чи керуватися виключно Постановою № 169?

Лілія Лахтіонова, директорка напрямку дослідження та аналізу публічних закупівель в КШЕ:

Постанова КМУ від 28 лютого 2022 року (далі  Постанова) встановлює, що в умовах воєнного стану:

  • оборонні та публічні закупівлі товарів, робіт і послуг здійснюються без застосування процедур закупівель та спрощених закупівель, визначених Законами України “Про публічні закупівлі” та “Про оборонні закупівлі”;
  • при здійсненні закупівель, вартість яких не перевищує 50 тис. гривень, замовник може  використовувати електронну систему закупівель, у тому числі і електронні каталоги.

Таким чином, при здійснені закупівель з очікуваною вартістю до 50 тис. грн, замовник може здійснювати їх через електронну систему або шляхом використання е-каталогу, при цьому порядок проведення закупівель з очікуваною вартістю вище 50 тис. грн не встановлений,  лише передбачається, що такі закупівлі здійснюються без застосування процедур закупівель та спрощених закупівель.

Разом з цим, дія ЗУ «Про публічні закупівлі» (далі – Закон) не була припинена, це означає, що Закон діє протягом всього часу воєнного стану введеного в Україні.

Оскільки норми Закону направлені на забезпечення ефективного та прозорого здійснення закупівель, створення конкурентного середовища у сфері публічних закупівель, запобігання проявам корупції у цій сфері, розвиток добросовісної конкуренції вважаю за доцільне використовувати для здійснення закупівель норми Закону. А лише за наявності об’єктивних причин, які не дозволяють провести закупівлі відповідно до Закону керуватися положеннями Постанови.

До об’єктивних причин можуть належати:

  • інформація, що має бути оприлюднена в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі, належить до інформації з обмеженим доступом або її розголошення під час дії правового режиму воєнного стану може нести загрозу національній безпеці України та/або громадській безпеці і порядку;
  • замовник перебуває в районі активних бойових дій на момент прийняття рішення про здійснення закупівлі або її здійснення;
  • відсутня технічна можливість використання електронної системи закупівель;
  • існує нагальна потреба у здійсненні закупівлі у зв’язку із виникненням об’єктивних обставин, що унеможливлюють дотримання замовником строків для проведення спрощеної закупівлі.

Підсумовуючи, можу сказати, що використовувати норми Закону  не тільки можна, а і потрібно.”

Анна Селютіна, незалежна експертка з публічних закупівель та ініціаторка платформи TNDR, екс-головна редакторка журналу «Радник в сфері державних закупівель»:

Перш за все варто зауважити, що станом на 10.05.2022 Закон України “Про публічні закупівлі” є чинним і його дія не зупинена, тому заборони застосовувати його точно немає.

Друге, що треба враховувати – постанова Кабміну “Деякі питання здійснення оборонних та публічних закупівель товарів, робіт і послуг в умовах воєнного стану” від 28.02.2022 № 169 була прийнята для задоволення нагальних потреб підприємств / організацій / установ та спрощення алгоритму здійснення публічних закупівель для надання швидкої та ефективної відсічі агресору.

Тобто для тих закупівель, які проводяться в екстремальних умовах воєнного часу, наприклад закупівлі на територіях, де ведуться активні бойові дії, закупівлі, предмет яких не можна оприлюднювати з міркувань безпеки нашої країни, закупівлі в умовах відсутності технічної можливості їх оприлюднення тощо, тому не варто зловживати її застосуванням.

Отже  у разі наявності безпекової та технічної  можливості, замовникам варто керуватися вимогами Закону України “Про публічні закупівлі” та задовольняти потребу у товарах, роботах та послугах, навіть в умовах воєнного стану, згідно його вимог. А постанову Кабміну “Деякі питання здійснення оборонних та публічних закупівель товарів, робіт і послуг в умовах воєнного стану” від 28.02.2022 № 169 використовувати у виключних випадках перелічених вище.

Водночас, згадаємо позицію Геннадія Пліса, директора Державної аудиторської служби України. Під час ефіру на тему “Фокуси роботи Держаудитслужби в контексті публічних закупівель” аудитор чітко визначив думку, що Постанову № 169 варто використовувати виключно для закупівлі терміново необхідних під час війни потреб.

Геннадій Пліс вважає, що проведення планових річних закупівель без використання електронної системи є доволі ризикованим для закупівельників. 

Як бачимо, експерти притримуються єдиної думки — використання норм ЗУ “Про публічні закупівлі” в умовах воєнного стану правомірне. Однак рішення щодо визначення нормативно-правового акту залишається за замовником.

Сподобалась стаття?
Приєднуйтесь, щоб отримувати добірки новин про закупівлі, тендери та аукціони раз на місяць!

Неправильний email. Спробуйте, будь ласка, ще раз Виникла помилка. Спробуйте, будь ласка, пізніше

Залишилось тільки підтвердити email %email% — лист із підтвердженням вже чекає у вашій скринці :)

Коментарі закриті для цієї сторінки.

Календар заходів

Жовтень 2022
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
26
27
28
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6